• ۰۲۸ ۳۳۲۲۴۷۲۳
 • با ما تماس بگیرید

ملک اوقافی چیست و نقل و انتقال آن چگونه است؟

 • ۲۱ دی ۱۳۹۸
 • توسط گروه آموزشی مهندس علیرضا عمویی
ملک اوقافی چیست و نقل و انتقال آن چگونه است؟

حتما شنیده‌اید که هنگام معامله یک ملک خیلی‌ها می‌پرسند این ملک وقفی هست یا نه؟ ملک اوقافی چیست و چرا اطلاع از آن در معاملات ملکی اهمیت بالایی دارد؟ جواب بسیاری از سوالات خود درباره املاک اوقافی را در این مقاله بدست می‌آورید.

براساس آمار خبرگزاری مهر در خصوص املاک اوقافی که به نقل از سازمان اوقاف منتشر شده، بیش از ۲ و نیم میلیون ملک وقف شده در کشور وجود دارد. وقتی این تعداد ملک وقفی در کشور وجود دارد، یعنی هر کدام از ما احتمال دارد یک بار در زندگی به سمت معامله یک ملک وقفی حرکت کنیم.

بنابراین کسب اطلاعاتی که می‌تواند برای انجام معامله ملک اوقافی به ما کمک کند، ضروری و قابل توجه به نظر می‌رسد. در این مقاله سعی داریم مهم‌ترین مواردی که برای معامله ملک وقفی باید بدانید را عنوان کنیم.

این موارد شامل موضوعات زیر است:

 • آشنایی با انواع املاک اوقافی
 • تفاوت سند ملک اوقافی با سند ملک شخصی
 • تفاوت قیمت بین املاک موقوفه و ملک شخصی
 • مسئله سرمایه گذاری در املاک اوقافی
 • امکان دریافت وام برای ملک وقفی
 • نکاتی درباره نوشتن مبایعه نامه برای ملک وقتی

گروه آموزش و تحقیقات املاک علیرضا عمویی در راستای هدف خود که افزایش آگاهی‌های عمومی در معاملات ملکی است‌ در ادامه به هر یک از این نکات می‌پردازد.

انواع ملک اوقافی و تفاوت آن‌ها برای خریدار یا فروشنده

ملک اوقافی بر اساس نوع وقف آن می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. به طور کلی املاک وقفی را می‌توان به ۴ دسته تقسیم کرد:

 1. املاک وقفی آستان قدس
 2. املاک وقفی شخصی
 3. املاک وقفی سازمان اوقاف
 4. املاک وقفی بقاع متبرکه

تفاوت اصلی در مورد انواع ملک وقفی، به متولی آن ملک مربوط می‌شود. به عنوان مثال، متولی املاک وقفی آستان قدس، «مدیریت موقوفات آستان قدس رضوی» است. در صورتی که املاک وقفی شخصی، توسط مالک یا وارثین وی اداره می‌شوند.

به طور کلی از نظر مسائل قانونی و ملکی، بین املاک اوقافی مختلف تفاوتی وجود ندارد. این تفاوت صرفا از این جهت است که در امور مربوط به آن ملک، با چه شخص یا سازمانی سر و کار داریم. پس نیازی نیست بابت اینکه ملک موقوفه کجاست نگرانی داشته باشید، چرا که از نظر مسائل حقوقی و معاملات ملکی تفاوتی وجود ندارد.

چطور ملک اوقافی را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص ملک وقفی پیش از انجام معامله چند راه وجود دارد که آن‌ها را به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

راه اول پرس و جو کنید. برای کسب اطلاع از اوقافی بودن یا نبودن املاک یک منطقه می‌توانید از اهالی آن محل در این خصوص سوال کنید. معمولا اهالی یک محل از این موضوع اطلاع دارند. برای پرس و جو می‌توانید سراغ مشاورین املاک آن محل هم بروید.

راه دوم – استعلام از اداره اوقاف. با استعلام از سازمان اوقاف می‌توانید اوقافی بودن یک ملک را متوجه شوید. البته باید به یک نکته توجه داشته باشید. همانطور که اشاره کردیم، تمام املاک اوقافی تحت مدیریت اداره اوقاف نیست.

اگر اداره اوقاف در جواب استعلام گفت این ملک در لیست املاک ما نیست، نمی‌توانید در مورد اوقافی بودن یا نبودن آن ملک به یقین برسید؛ چرا که احتمالا دارد متولی آن، جای دیگری باشد. بنابراین باید سراغ راه بعدی بروید.

راه سوم – مطالعه و دقت به سند ملک. این راه قطعی‌ترین راه ممکن است. دو تفاوت عمده در سند ملک اوقافی با سند ملک شخصی وجود دارد. بنابراین با دقت در سند و مطالعه آن می‌توانید به راحتی به جواب سوال خود برسید.

اکثر افراد حتی پای معامله دقت لازم برای مطالعه سند را ندارند. برای تشخیص اوقافی بودن ملک، می‌توانید روی سند را نگاه کنید. در صورت وقفی بودن، این نکته روی سند نوشته شده است. همچنین داخل سند نوشته شده است: «شش دانگ از اعیان».

در سند املاک شخصی نوشته شده است: «شش دانگ از عرصه و اعیان». با توجه به این عبارات می‌توانید از وقفی بودن یا شخصی بودن ملک اطمینان حاصل کنید.

توضیحات کامل در خصوص نحوه تشخیص ملک وقفی را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید: «نحوه تشخیص ملک اوقافی و معامله آن | تفاوت سند ملک اوقافی و شخصی»

قیمت ملک اوقافی و ملک شخصی چه تفاوتی دارد؟

اصولا ملک اوقافی از ملک شخصی ارزان‌تر است. البته به آن معنا نیست که تمام املاک اوقافی باید از املاک شخصی ارزان‌تر باشد. واضح است که موقعیت، ویژگی‌ها، کاربری ملک و… روی قیمت آن اثر گذار است. اما با فرض اینکه دو ملک شرایط مشابهی داشته باشند، ملک اوقافی قیمت کمتری نسبت به ملک شخصی دارد.

خیلی‌ها تصور می‌کنند این اختلاف قیمت به خاطر مشکلات و درد سرهایی است که ملک وقف شده به همراه دارد. اما این تصور تا حد زیادی دور از واقعیت است. علت اصلی تفاوت قیمت یک ملک اوقافی با ملک شخصی، به ماهیت آن ملک باز می‌گردد نه مشکلاتی که آن ملک دارد.

علت تفاوت قیمت این است که در مورد املاک وقفی، فقط اعیان ملک به فروش می‌رسد. اما در مورد املاک شخصی، عرصه و اعیان هر دو به فروش می‌رسند. بنابراین در یک ملک وقف شده شما پولی بابت عرصه پرداخت نمی‌کنید. در این حالت طبیعی‌ست که قیمت این ملک پایین‌تر از ملک شخصی باشد.

خرید و فروش و سرمایه گذاری در ملک اوقافی

آیا املاک وقف شده به راحتی فروخته می‌شود؟ آیا خرید ملک اوقافی منطقی است؟ چه زمان خرید این نوع املاک منطقی‌ست؟

در خرید و فروش ملک اوقافی باید توجه داشته باشید که شما صرفا اعیان ملک را خریداری می‌کنید. یعنی مالکیت شما مربوط به اعیان ملک است. در حالی که مالکیت عرصه ملک متعلق به متولی آن (به طور مثال آستان قدس رضوی یا…) است.

به عبارت دیگر در خرید و فروش ملک اوقافی، شما بهای اعیان را می‌پردازید و برای عرصه به صورت سالانه مبلغی را به عنوان اجاره به متولی مربوطه پرداخت می‌کنید.

سوالی که برای بسیاری از مردم مطرح می‌شود این است که آیا خرید ملک وقفی برای سرمایه گذاری اقدامی مناسب است؟ آیا خرید ملک اوقافی با هدف استفاده شخص منطقی‌ست؟

برای پاسخ به این سوالات، باید فاکتورهای مختلف مانند قدرت خرید شما و هدف از خرید را بررسی کنیم. به همین خاطر مقاله‌ای در این خصوص منتشر در سایت می‌کنیم.

در صورتی که قصد خرید یک ملک اوقافی را دارید، باید از یک سری نکات به خوبی آگاهی داشته باشید تا احیانا پس از خرید احساس ضرر نکنید.

گاهی اوقات فروش ملک اوقافی برای مالک تبدیل به کاری سخت می‌شود. سخت شدن فروش املاک اوقافی بیش‌تر به خاطر باورهای نادرست درباره علت اختلاف قیمت املاک اوقافی وشخصی است. در نتیجه برای فروش راحت‌تر ملک وقفی خود، باید به نکاتی توجه کنید تا در فروش این املاک با مشکل روبرو نشوید.

آیا می توان برای ملک اوقافی وام دریافت کرد؟

امکان دریافت وام سوالی است که بسیاری از افراد هنگام خرید ملک اوقافی دارند. شاید بتوان گفت اصلی‌ترین دلیل تمایل به خرید اینگونه املاک، کم بودن بودجه خریدار است. طبیعی‌ست که در صورت امکان دریافت وام، خرید ملک وقفی برای خریدار جذاب‌تر می‌شود.

به طور کلی شرایط دریافت وام برای ملک اوقافی با شرایط دریافت وام برای سایر املاک تفاوتی ندارد. بنابراین در وقف بودن ملک، مانعی برای دریافت وام به حساب نمی‌آید و می‌توانید از این جهت آسوده خاطر باشید.

تنها نکته مهم درباره دریافت وام برای املاک اوقافی این است که علاوه بر سند ملک، باید اجاره نامه عرصه با اداره اوقاف یا متولی مربوطه (مثلا آستان قدس رضوی یا متولی بقاع متبرکه) به نام خریدار منتقل شده باشد.

در مورد املاک شخصی، انتقال سند به نام خریدار برای دریافت وام کفایت می‌کند. اما از آن جایی که در خرید و فروش ملک اوقافی بحث عرصه و اعیان متفاوت است، باید هم سند ملک (اعیان) و هم اجاره نامه عرصه به نام خریدار منتقل شود تا امکان دریافت وام فراهم شود.

چه نکات مهمی در نوشتن مبایعه نامه وجود دارد؟

اولین نکته مهم در نوشتن مبایعه نامه، ذکر کردن آگاهی خریدار از اوقافی بودن ملک است. این کار باعث می‌شود که خریدار در آینده نتواند ادعا کند که از اوقافی بودن ملک اطلاع نداشته است.

نکته‌ی بعدی که رعایت آن در نوشتن مبایعه نامه ملک اوقافی اهمیت دارد، انتقال اجاره نامه تا تاریخ تنظیم سند، به نام مالک است. رعایت این نکته می‌تواند از مشکلات احتمالی آینده بین خریدار و فروشنده جلوگیری کند. علاوه بر این همانطور که اشاره کردیم، انتقال اجاره نامه برای دریافت وام ضروری است.

نکته ضروری دیگر، پرداخت تمام بدهی‌های ملک اوقافی (به سازمان اوقاف یا متولی مربوطه) است. البته برای اینکه از میزان بدهی‌ها مطلع شوید، باید استعلام‌های مربوطه را دریافت کنید.

آخرین نکته مهم درباره نوشتن مبایعه نامه ملک اوقافی، این است که باید در سند ملک به جای کلمه «شش دانگ عرصه و اعیان»، «شش دانگ اعیان» ذکر شود تا خریدار و فروشنده در آینده با مشکلات حقوقی مواجه نشوند.

خرید موقوفات نکات و مواردی قابل توجه مختلفی دارد که دقت به تک تک این نکات می‌توان مانع ضرر و زیان احتمالی شما شده و معامله خوبی را برای شما به همراه داشته باشد. امیدواریم با توجه و دقت در این نکات از ضرر و زیان احتمالی خود جلوگیری کنید.

در صورتی که سوالی در خصوص املاک اوقافی دارید، یا در معامله ملک اوقافی به مشکلی برخورده‌اید، مشکلات و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاههای کاربران

 • ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

  سلام. منزل مسکونی دارم واقع در استان کرمان. شیش دانگ وقف. چطور میتوانم از وقف درش بیارم و سند شخصی برایش بگیرم. با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   شما باید به متولی موقوفه مورد نظر مراجعه کنید و درخواست خودتون رو به صورت کتبی ارائه کنید. متولی مربوطه، یا درخواست شما رو قبول می‌کنه که در این شرایط معمولا باید زمین یا ملکی معادل موقوفه مورد نظر رو به عنوان معوض در اختیار متولی قرار بدید، یا با درخواست شما موافقت نمیشه. به هر ترتیب در صورتی که منزل مسکونی شما از موقوفات سازمان اوقاف هست، به اداره اوقاف و در صورتی که موقوفه شخصی هست، به متولی مربوطه مراجعه کرده و پیگیری کنید.
   موفق باشید

 • ۱ آبان ۱۳۹۸

  سلام و تشکر از سایت خوبتان ، در انتقال سرقفلی که عرصه ان اوقافی میباشدهزینه احتمالی اوقاف ان برای مالک ملک و صاحب سرقفلی چقدر است ؟ ممنون

  • با سلام
   مورد انتقال سرقفلی ملک اوقافی، مشابه اجاره ملک اوقافی است. در اجاره ملک اوقافی مبلغی به متولی موقوفه پرداخت نمی‌شود چرا که موضوع اجاره موضوع عقد یک قرارداد است نه انتقال مالکیت اعیان. به همین ترتیب، در انتقال سرقفلی، مبلغی به متولی موقوفه پرداخت نمی‌شود.
   به عبارت دیگر، در انتقال سرقفلی، مالکیت اعیان منتقل نمی‌شود و این قرارداد صرفا یک قرارداد فی‌مابین مالک اعیان و متقاضی/متقاضیان سرقفلی است، بنابراین هزینه‌ای به متولی موقوفه پرداخت نخواهد شد.

 • ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

  با سلام وقت بخیر
  یک قطعه زمین اوقافی توسط عموی بنده از اوقاف خریداری شده به مساحت ۱۸۸ متر و عموی من این زمین رو تفکیک و ۱۳۰ متر اون رو به برادر من فروحته و در مبایعه نامه قید شده زمین اوقافی هست اما متاسفانه عموی من بدون اجازه از اوقاف این کار رو انجام داده الان برادر بنده فوت کردن ورثه ایشون چه اقدامی باید برای این زمین بکنن با توجه به اینکه اجاره نامه اوقاف همچنان به نام عمو هست اما قبض اب و برق و گاز به نام برادر من هست.

  • سلام و عرض تسلیت بابت فوت برادر گرامی شما
   با توجه به اینکه بین بردار مرحوم و عموی شما مبایعه نامه نوشته شده، کلیه حقوق برادر شما به وراث ایشان منقل می‌شود. بنابراین برای حل شدن این موضوع، عموی شما باید با مراجعه به اوقاف، برای انجام امور مربوط به تفکیک زمین اقدام کند. البته همچنان برای ورثه امکان اقدام و پیگیری قانونی حقوق آن مرحوم با استناد به برگه انحصار وراثت و مبایعه نامه وجود دارد.

 • ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

  ممنونم.متشکرم
  یعنی الان با توجه به اینکه عموی بنده منکر این مبایعه نامه شده و حاضر نیست به اوقاف بیاد برای این انتقال وراث میتونن با توجه به انحصار وراثت و مبایعه نامه به اوقاف مراجعه کنند؟اوقاف ایرادی بر این انتقال نمیگیره با توجه به اینکه برای این فروش اجازه قبلی نداده؟

  • در صورتی که مبایعه نامه نوشته شده باشد و عموی شما آن را امضا کرده باشند، نمی‌توانند آن را انکار کنند. یعنی کارشناس خط دادگستری می‌تواند با کار کارشناسی صحت امضای ایشان پای مبایعه نامه را تایید کند.
   پیشنهاد ما برای پیگیری این مشکل این است که طبق مراحل زیر عمل کنید:

   ۱- با در دست داشتن انحصار وراثت و مبایعه نامه، به اداره اوقاف مراجعه کنید. احتمال دارد اوقاف در این خصوص همکاری کند.
   ۲- در صورت همکاری اوقاف، پس از انجام مراحلی که به شما اعلام می‌شود، می‌توانید برای دریافت حکم الزام به تنظیم سند اقدام کنید.
   ۳- در صورتی که انجام کار از طریق اوقاف امکان نبود، در قدم اول می‌توانید یک اظهار نامه برای عموی خود ارسال کنید. دقت داشته باشید که اظهارنامه در حکم شکایت نیست، بلکه صرفا در حکم یک ابلاغ رسمی برای جلب همکاری است. به این ترتیب عموی شما در مراحل بعدی نمی‌تواند ادعا کند که از موضوع به اطلاع بوده.
   ۴- در صورتی که عموی شما همچنان همکاری نکرد، در قدم بعد می‌توانید از طریق مراجعه به دادگستری، با استناد به انحصار وراثت و مبایعه نامه، شکایت خود را به جریان اندازید.

 • ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

  متشکرم از راهنمایی شما.یعنی اوقاف با اینکه قید شده باید انتقال با اجازه کتبی باشه ایرادی بر این فروشنامه که بدون اجازه بوده نمیگیره؟درسته؟ ممنونم از جواب جامع و کامل شما

  • خواهش می‌کنم، پاسخگویی به شما باعث خوشحالی مجموعه ما هست.
   قطعا ایراد بر این کار وارد هست، اما ایراد این کار متوجه عموی شما هست. به عبارت دیگر اوقاف با اصل فروش ملک مشکلی ندارد، اما این وظیفه بر گردن عموی شماست که نام مالک جدید را به اوقاف اعلام کرده و امور مربوطه را پیگیری کند. عمل نکردن به این موضوع نیز تخلفی از سوی عموی شما به حساب می‌آید و عواقب آن متوجه ایشان است نه وراث برادر شما.

 • ۷ اسفند ۱۳۹۸

  یک باب مغازه دو دهنه اوقافی که سه دانگ اعیانی آن را شخصی به بنده فروخته است و مبلغ پانصد هزار تومان جهت انتقال سند اجاره اوقاف دریافت نموده حالا تمامی ملک را به نام همسرش انتقال داده است از ایشان شکایت کردم در دادگاه بدوی به بنده رای دادند و الزام به انتقال سه دانگ اعیانی از شش دانگ به بنده رای دادند با اعتراض ایشان دادگاه تجدید نظر حکم بنده را نقض نموده و در حکم نوشته شده که باید با اجازه متولی اوقاف باشد . به اوقاف مراجعه میکنم میگویند سند اعیانی به نام او صادر شده حال نمیدانم چیکار کنم لطفاً راهنمایی کنید . با تشکر

  • سلام و عرض ادب
   دوست عزیز با توجه به اینکه موضوع طرح شده توسط شما به مسائل بعد از انجام معامله مربوط بوده و عملا در حوزه دعاوی حقوقی است، به شما توصیه می‌کنیم از یک وکیل پایه یک دادگستری در این خصوص مشورت بگیرید.
   اما می‌توانیم این اطمینان را به شما بدهیم که با توجه به داشتن مبایعه نامه و با استناد به تاریخ تنظیم مبایعه نامه که قاعدتا پیش از تاریخ انتقال ملک به نام همسر فروشنده است، حق با شماست. بنابراین با پیگیری این موضوع از طریق مراجع قضایی می‌توانید به حق و حقوق خود برسید.

 • ۱۱ اسفند ۱۳۹۸

  با عرض سلام وخسته نباشید
  پدربزرگم ملکی دارد باسند ۶ دانگ که ۴ دانگش به نام خودشون و ۲ دانگ که به نام مادربزرگ مرحوم که به ۳ دختر و یک پسر وخود پدربزرگم میرسه.حالا بعد از ۷ سال از درگذشت مادربزرگ وانجام نشدن انحصار وراثت وحدود ۱۵سال پرداخت نکردن اجاره اوقاف در حال حاضر جهت نصب پکیچ اب برای کم کردن هزینه های موتورخانه و همدلی با همسایه ها که اجازه و تصفیه اوقاف لازم است
  به محضرتون عرض کنم برای تصفیه اجاره اوقاف که چندین ساله مشمول جریمه شده انحصار وراثت الزامیست.
  واینکه حضور وراث برای تصفیه اجاره اوقاف لازمه یا اینکه پدر بزرگم‌که مالک ۴ دانگ ملک هست حضورش کافیست.
  وبه امکان شرایط وتسقیط از طرف اوقاف قابل اجراست و تخفیف
  شامل میشود

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   در سوال شما نکات مختلفی بود که هر یک را جداگانه پاسخ می‌دهیم.
   برای پرداخت اجاره اوقاف نیاز به حضور تمام وراث نیست. بنابراین پدربزرگ شما می‌توانند به تنهایی برای انجام این کار، به اداره اوقاف مراجعه کنند.
   برای نصب پکیج قاعدتا نیازی به اجازه اوقاف نیست. چون نصب پکیج به اعیان ملک ارتباط دارد و اوقاف معمولا متولی عرصه ملک است. مگر اینکه اعیان ملک مورد نیز وقف شده باشد.
   در خصوص تقسیط یا تخفیف، باید با اداره اوقاف مربوطه صحبت کنید. این امر بستگی به نظر اوقاف دارد.
   البته ما برای شما یک توصیه داریم:
   در درجه اول هر چه سریع‌تر برای انحصار وراثت اقدام کنید. چرا که اگر خدای نکرده پدر بزرگ شما فوت کنند، کار دریافت انحصار وراثت بسیار پیچیده خواهد شد. همچنین برای اینکه سایر پیگیری‌های مرتبط با اداره اوقاف ساده‌تر انجام شود، سایر وراث می‌توانند به پدر بزرگ جهت انجام امور وکالتنامه دهند.

 • ۱۱ اسفند ۱۳۹۸

  ممنون

 • ۱۵ اسفند ۱۳۹۸

  سلام من ملکی اوقافی با متولی شخصی مبایعه نامه امضا کردیم. ادارهاوقاف برای انتقال اجاره و ثبت سند نه نامه داده و نه مجوزی. الان بانک و دفترخونه گفتن که نامه اداره اوقاف حتما لازم هست. ولی هود متولی میگن من اختیار نقل و انتقال عرصه رو دارم. میشه بفرمایید ملک با متولی شخصی آیا میتونه بدون نامه اوقاف و فقط با حضور خود متولی در دفترخونه به نام زده بشه؟

  • سلام و وقت بخیر
   ابتدا حتما از صحت ادعای فرد در خصوص اینکه متولی آن ملک می‌باشد اطمینان حاصل کنید. در صورتی که این مسئله صحت دارد، قاعدتا بانک و دفترخانه نباید نامه اداره اوقاف را از شما مطالبه کنند مگر اینکه متوجه شخصی بودن این موقوفه نشده باشند. بنابراین بهتر است این موضوع را برای ادارات نام‌برده توضیح دهید. در صورت اصرار می‌توانید به اداره اوقاف مراجعه کرده و نامه‌ای مبنی بر اینکه ملک یاد شده زیر مجموعه آن‌ها نیست دریافت کنید.

 • ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام و خدا قوت آیا برای پرداخت هزینه موقفه (منزل پدری ) نیاز به وکالت ازطرف ورثه آن مرحوم دارم ؟ لطفا طریقه پرداخت را بیان بفرمائید . با تشکر

  • سلام جناب جلال زاده
   برای این منظور باید یک وکالت کاری از ورثه داشته باشید. برای پرداخت نیز باید اداره اوقاف مربوطه مراجعه فرمایید

 • ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام میخواستم بپرسم که در حال حاضر اجاره کردن یا خرید زمین از اداره اوقاف امکان دارد یا خیر ؟ یعنی میشه اقدام کرد و درخواست خرید زمین کرد یا خیر ؟

  • با سلام خدمت شما دوست گرامی
   در درجه اول به این نکته توجه داشته باشید امکان خرید زمین اوقافی وجود ندارد. صرفا می‌توانید زمین‌های اوقافی را اجاره کنید. برای اجاره زمین اوقافی می‌توانید به خود اداره اوقاف مراجعه فرمایید.

 • ۲۸ فروردین ۱۳۹۹

  سلام،بنده یک قطعه زمین کشاورزی به متراژ ۵۰۰۰ متر خریدم که اوقافی میباشد و فروشنده این زمین را از یک قطعه زمین ۱۵۰۰۰ متری به بنده فروخته که این زمین ۱۵۰۰۰ متری یک سند اوقافی ۱۰۰۰۰ متری داشته و ۵۰۰۰ متر ان بدون سند بوده و این به این معناست که این زمینی که از مجموع ۱۵۰۰۰ متر به بنده فروخته مازاد سند فروشنده بوده و الان زمین احتیاج به سند اوقافی دارد،سوال بنده این است که ایا اوقاف برای زمین بنده سند صادر میکند یا نه،و اگر سند صادر میکند ایا این کار طولانیست یا نه؟

  • سلام
   بله اداره اوقاف برای زمین شما سند صادر می‌کند. مدت زمان انجام اینکار به پیگیری شما بستگی دارد و احتمالا حداقل ۶ ماه طول می‌کشد.

 • ۲۸ فروردین ۱۳۹۹

  ممنون از راهنمایی شما

 • ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  باسلام وخسته نباشید،بنده اتباع افغان هستم ،ایا می توانم ملک اوقاف بخرم بنام خودم،تشکر

 • ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام عزیز ببخشید، یه خونه هست اوقافی هستش میخوام بخرمش میترسم چرا که میگن هر سه سال یبار اجاره اوقاف رو زیاد میکنن و بعلاوه زمانی که بخوام بفروشمش ۱۵ درصد قیمت خونه رو اوقاف بر میداره این درسته؟

  • سلام جناب محمدی
   اولا افزایش مبلغ اجاره معمولا رقم ناچیزی است. ثانیا اوقاف هیچ درصدی از فروش اعیان ملک را مطالبه نمی‌کند.

 • ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام. بنده زمینی دارم که وقف استان قدس کردم و شخصی زمین رامتصرف شده الان بنده میتوانم از شخص متصرف شکایت کنم.؟

  • سلام دوست عزیز
   ابتدا از طریق آستان قدس پیگیر شوید تا مطمئن شوید آیا آستان قدس زمین را واگذار کرده یا خیر. در صورتی که آستان قدس زمین را واگذار نکرده بود، به علت اینکه شما زمین را وقف کرده‌اید، نمی‌توانید شکایت کنید. صرفا امکان پیگیری این موضوع از طریق آستان قدس برای شما فراهم است.

 • ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام من یه اپارتمان بالای ۲۵ سال اوقافی رو تو یه ساختمان ۱۲ واحدی خریدم، به این امید که بعد چند سال میشه ساخت و ساز کرد ،آیا برای ساخت و ساز این املاک مشکلی هست؟ ینی بساز بفروش میتونه مشارکت کنه و اینکه به من واحد تعلق میگیره

  • سلام و عرض ادب
   بله امکان ساخت و ساز هست. ولی باید از اداره اوقاف برای اینکار اجازه بگیرید و البته هزینه‌ای بابت این کار باید بپردازید.

 • ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

  یک زمین داریم که ۴۳متر وقف هست الان داخل طرح شهرداری قرار دارد وشهرداری میخواهد تملیک کند .زمین بصورت اوقافی قیمت زده شده الان هم از ما میخواهند پول ۴۳متر اوقافی را هم ما بپردازیم.اینحا که ما متضرر نیشویم …راه حل چیست

  • با سلام
   سوال شما کمی گنگ هست و به اطلاعات بیش‌تر نیاز داریم. لطفا برای دریافت جواب، به این سوالات پاسخ دهید:
   ۱- متراژ کل زمین که ۴۳ متر آن اوقافی است چقدر است؟
   ۲- آیا کل زمین در طرح شهرداری است یا خیر؟
   ۳- مبلغ ۴۳ متر اوقافی را به کجا باید پرداخت کنید؟ اداره اوقاف؟

 • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام وقتتون بخیر.یه سؤال دارم.ما یه ملک اوقافی داریم که همسرم میخواد به نام من صلح عمرا کنه.ولی اداره اوقاف مبلغی بین ده تا چهارده میلیون بابت اینکار میگیره.میخوام بدونم این مبلغی که باید پرداخت کنیم قانونیه؟واینکه اگر بعداً بخوایم خونه رو بفروشیم مجدداً این مبلغ رو باید پرداخت کنيم.البته این مبلغ تا پارسال حدود ۸تا۱۰ میلیون بودکه امسال افزایش قیمت داشته.ممنون از پاسخگویی شما

  • سلام و عرض ادب
   با توجه به اینکه صلح نیز یکی از عقود به حساب می‌آید، برای انجام آن باید این مبلغ پرداخت شود.

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

  با سلام.
  ملکی اوقافی دارم که اجاره نامه عادی با خود اداره اوقاف منعقد شده و هنوز در زمین مربوطه هیچ ساخت و سازی و هیچ اعیانی نساختم…
  الان اجرای احکام بابت مهریه همسرم درخواست توقیف انرا کرده و با اینکه قبلا و در زمان دادخواست و جلسه دادگاه اعسارم گفتم اینجور زمین اوقافی دارم که خود قاضی گفتند این اجاره هست و قابل توقیف نیست…
  اما الان بعد دو هفته اجرای احکام دادگاه ابلاغ توقیف اون ملک رو صادر کرده و ۱۰ روز هم مهلت اعتراض دارم.
  باید چکار کنم الان ؟؟
  اگه قابل توقیف نیست چجوری الان توقیفش اومده؟؟
  راهنمایی کنید منو..
  متشکرم.

  • سلام دوست عزیز
   مسئله‌ای که شما مطرح کرده‌اید مسئله حقوقی است نه مسئله ملکی. به شما توصیه می‌کنیم در این زمینه با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید.

 • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام پدر بزرگ بنده سال ۱۳۵۱ به رحمت خدا می رود بر اساس وصیت پدر بزرگ بنده دو جفت زمین اوقافی کشاورزی که حدود پنجاه و دو قطعه می باشد به چهار پسر ش می رسد به هر پسر نصف یک جفت زمین می رسد پدر بنده نصف یک جفت زمین را به یکی از عمو های من سالانه اجاره می دهد ماهی فلان قیمت هر موقع زمین ها را خواست به او برگرداند این دو جفت زمین دارای سند اصلاحات ارضی می باشد که از سال ۱۳۵۱ به مدت پانزده سال سهم اوقاف را پدر بزرگ بنده پرداخت کند تا انقلاب شد و امام خمینی این سندها را باطل اعلام کرد و پدر بنده دوباره با اداره اوقاف سنداجاره ای را تنظیم نکرد و اوقاف هم پیگیر این زمین ها نبود از همان سال عموی بنده نه سهم پدر بنده را داد نه سهم اوقاف را داد ایشان حدود ده سال پیش تمام زمین ها فروخت بدون اجازه پدر بنده و الان ایشان فوت کردند به نظر شما پدر بنده باید چکار کند.

  • سلام دوست عزیز
   در درجه اول باید مطلع باشید که این پرونده نیاز به دوندگی و پیگیری زیادی دارد. بنابراین در صورتی که زمین یاد شده ارزشمند است، اقدام قانونی را آغاز کنید.
   جهت اقدام قانونی پیشنهاد ما به شما این است که با در دست داشتن انحصار وراثت، از خریدار در خصوص تصرف عدوانی شکایت کنید. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم با یک وکیل پایه یک دادگستری در این خصوص مشورت نمایید.

 • ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر.قطعه زمینی سال ۶۸ خریداری شده.متراژ کل زمین حدود ۱۲هزارمتر بوده که مالک اون رو به قطعه زمینهای ۳۵۰متری به صورت دستی تقسیم کرده و ما یک قواره از اون رو خریداری کردیم.زمین کشاورزی بوده و تفکیکی که مالک کرده به عنوان مسکونی به افراد مختلف فروخته شده.الان این قطعه زمین داخل محدوده افتاده و زمینهای اطرافش اجازه ساخت دارن.ما به تازگی فهمیدیم که زمین اوقافی هست.اداره اوقاف هم حاضر به تنظیم قرارداد با افراد نیست و میگه حداقل متراژ قرارداد باید ۲هزارمتر به بالا باشه.طبق نقشه جدید شهرداری هم زمینهای این قسمت به ۲۲۰متری تبدیل شده و قواره های ما که به صورت تفکیک مهندسی و دستی در اون زمان بوده ۳۵۰متری هست و از نظر شهرداری مورد قبول نیست.شهرداری هم میگه واسه اینکه اجازه و مجوز ساخت به شما بدیم باید مادر سند اصلی رو بیارید و نصفشو شهرداری واسه خودش برمیداره بابت تفکیک.قانون تفکیک که شهرداری نصف زمین هارو برمیداره واسه خودش مربوط به زمینهای متراژ بالا هست و همه مالکانی که زمین ۳۵۰متری خریداری کردن حاضر به دادن نصف زمیناشون نیستن و میگن ما به عنوان زمین مسکونی ۳۵۰ متری خریداری کردیم و چه دلیلی داره حالا نصفشو به شهرداری بدیم.حالا ما با اوقاف و شهرداری باید چکار کنیم؟۳۶پلاکی هم که افراد مختلف از جمله من خریداری کردیم همگی به صورت قولنامه دستی بوده و مادر سند اصلی که مجموع همه زمینها میشه دست مالک اصلی هست.اجاره نامه اوقاف هم به نام مالک اصلی هست

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز
   قانون شهرداری جهت تفکیک به همین صورت است. یعنی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد از زمین را جهت احداث معابر کسر می‌کند. در خصوص اوقاف نیز مشکل خاصی نیست. در شرایط فعلی شما مشکلی با اوقاف ندارید. اما در صورتی که بخواهید اجاره نامه از مالک اصلی به نام شما منتقل شود، باید موضوع را از طریق مالک اصلی پیگیری کرده و ایشان باید در این خصوص اقدام کنند. در صورتی که مالک جهت انجام این کار اقدام نکند، می‌توانید با استناد به خیار تدلیس از ایشان شکایت کنید.

 • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  طبق نقشه ای که مالک در ان زمان کشیده تمام خیابان و کوچه ها و فضای سبز روی نقشه از کل زمین کسر شده و مشخص هست و ۳۵۰متر خالص به ما فروخته شده.ولی شهرداری این نقشه رو قبول نداره.با وجود اینکه خیابان و کوچه در نقشه کسر شده ایا باز هم باید ۵۰درصدش رو به شهرداری بدیم؟در خصوص اوقاف هم اداره اوقاف میگه به صورت انفرادی نمیتونید روی ۳۵۰متر اقدام کنید و باید همه مالکان یا تعدادی از مالکان حضور پیدا کنند تا متراژ بالا بره و به صورت گروهی قرارداد با ما ببنده.از این ۳۶قواره زمین هم حدود ۸تا از مالکان رو ما میشناسم که به طور پراکنده در اطراف زمین قواره دارند.ایا راهی داره با اداره اوقاف به صورت انفرادی کنار بیایم؟چون همه مالکان حضور ندارند و کسایی که هستند زمینهاشون کنار همدیگه نیست که اوقاف به صورت یک تیکه قرارداد ببنده.

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   برای کم کردن درصد شهرداری، تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که به شهرداری مراجعه کرده و در این خصوص مذاکره کنید. در رابطه با موضوع اوقاف، متاسفانه راهی خاصی وجود ندارد، چرا که قانون مشخصی در این زمینه نداریم. تنها راه در این مورد نیز، مراجعه به اوقاف و مذاکره است.

 • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام ما اتباع افغان هستیم و مادر بنده یک ملک اوقاف رو خریداری کرده و سند رو به اسم فردی ایرانی زده واز روی اون سند برای خودمون قولنامه
  آیا امکانش هست با وجود قولنامه و سندی که دست ماست بعدا اون فرد بتونه ادعایی بکنه؟
  و اینکه اختلاف قیمت ملک اوقاف و شخصی چقدر هست؟

  • سلام خانم محمدی
   اتباع خارجی در ایران اجازه خرید و فروش ملک ندارند. بنابراین قولنامه شما معتبر نیست.
   معمولا اختلاف قیمت بین ملک اوقافی و غیر اوقافی حدود ۲۰ درصد است.

 • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام.وقت بخیر با توجه به اینکه در نقشه ای که مالک ان زمان کشیده بوده تمام خیابان ها و کوچه ها و فضای سبز رو در نقشه لحاظ کرده بوده زمین ۳۵۰ متر خالص فروخته شده.ایا باز هم باید نصفشو به شهرداری بدیم ما؟و دوم اینکه اداره اوقاف حاضر نیست به صورت انفرادی با ما قرارداد ببنده و میگه که ۳۵۰متر متراژ کمی هست و قرارداد نمیبندیم و باید به صورت دسته جمعی باهاتون قرار داد ببندیم.مالکانی هم که درحال حاضر هستند قواره هاشون به طور پراکنده در اطراف زمین هست و امکان اینکه به طور یک تیکه بخوایم قرارداد ببندیم وجود نداره.راه حل اینم لطف کنید بگید با اداره اوقاف باید چکار کنیم؟

 • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  ممنون از راهنماییتون.پاسختون رو ندیده بودم.خیلی کمک کردین ممنون

 • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام.ممنون میشم سوال بنده رو جواب بدین
  بنده میخواهم زمینی ۱۰۰۰ متری با کاربری کشاورزی ک وقف اداره اوقاف هست از کسی ک زمین تحت اجاره او میباشد یعنی (وارث) خریداری بکنم. این ملک قسمتی از زمینی به متراژ ۵ هکتار میباشد که فاقد سند مادر میباشد و فقط یک مبایعه نامه بین بنده و مالک بسته خواهد شد.بنده با مراجعت به اداره اوقاف و استعلام با پاسخ اینکه زمین را خریداری نکنم از سوی اداره اوقاف مواجه شدم و در ادامه اوقاف تذکر دادن که در صورت خرید بعدها برای فروش دچار مشکل خواهم شد ولی بنده با پرس و جو از اهالی بومی آن منطقه و کسانی که زمین هایی به همین روال خریداری کرده اند به بنده گفتن که مشکلی پیش نخواهد آمد و بعدها میتوانم از اداره اوقاف اجاره نامه دریافت کنم و مرا تشویق به خرید کردن حالا ممنون میشم از شما که بنده رو راهنمایی کنید که آیا با خرید این ملک از مالک زمین (مطمین هستم که مالک ایشان میباشند) بعدها دچار مشکل خواهم شد یا نه و آیا میتوانم در آینده برای زمین از اداره اوقاف اجاره نامه دریافت کنم.سپاس از شما به خاطر وقتی که میزارین برای بنده و بقیه دوستان

  • سلام دوست عزیز
   پیشنهاد ما به شما این است که به اداره اوقاف مراجعه کرده و اظهار کنید که زمین مورد نظر را خریداری کرده‌اید و درخواست اجاره نامه با اوقاف را مطرح کنید. به این ترتیب می‌توانید پیش از اینکه واقعا اقدام به خرید زمین کنید، از نحوه تعامل اوقاف با شما در صورت خرید زمین اطمینان حاصل نمایید.
   همچنین در صورتی اوقاف از تنظیم اجاره نامه خودداری کرد، علت آن را جویا شده تا منع قانونی آن را به دقت متوجه شوید. علاوه بر این حتما از اداره اوقاف استعلام بگیرید تا مطمئن شوید فروشنده با اداره اوقاف اجاره نامه دارد یا خیر.

 • سلام وقت بخیر
  یک منزل مسکونی دو طبقه حدود ۹۰ متر زمین اوقاف خریداری کردم.
  مدرک فقط قرار داد اجاره عرصه رو داره و میخواهم بنامم انتقال بدم.
  اداره اوقاف رفتم گفتن حدود ۲۰ میلیون هزینه انتقالش هست
  سند هم نداره
  قیمت ملک حدود ۶۰۰ تومنه و در منطقه متوسط رو به پایین شهر مشهد
  ایا این مبلغ هزینه انتقال درسته؟
  چرا اینقدر هزینش زیاد؟

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه فرمول خاصی برای تعیین این مبلغ وجود ندارد، به شما پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه با اداره اوقاف، روی این مبلغ چانه زنی کنید. البته باید توجه داشته باشید. که هزینه انتقال قرارداد اجاره، بر عهده فروشنده است.

 • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام بنده سازنده هستم و در حال حاضر در رودسر فعاليت ميكنم به بنده يك زمين اوقافي كه اجاره نامه هم دارد معرفي شده از اداره اوقاف رودسر سوال كردم كه ميگن شما طبق قوانين شهرداري ميتوني بسازي ولي مبلغي هم بايد مانند هزينه جواز به اوقاف بدهم اما برام سوال هست كه ايا بعدا براي انتقال هر واحد بايد به اوقاف هم پول بدهم ؟ و اخر اينكه مدت اجاره صاحب زمين ٢ سال است كه تمام شده كه اين مساله رو كه به اوقاف گفتم گفتن ايرادي نداره اما قبل از ساخت بايد براي تمديد و بدهي مالك به اداره اوقاف برود ، نظر شما راجب اين ملك چيه ؟؟ ممنون

  • سلام دوست گرامی
   پاسخ سوالات شما در در قالب چند نکته بیان می‌کنیم:
   ۱- مالک فعلی باید پیش از فروش ملک با شما، کلیه بدهی‌ها را تصفیه کند.
   ۲- طبق روال قانونی، باید زمان ساخت هزینه‌ای را به عنوان جواز ساخت و ساز به اداره اوقاف پرداخت کنید که مبلغ آن را اداره اوقاف تعیین می‌کند.
   ۳- زمان فروش واحدهای ساخته شده به مشتری نیز باید مبلغی را به اداره اوقاف بپردازید.

 • ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام و عرض ادب و احترام
  برای تبدیل سند وقفی سازمان اوقاف به سند شخصی در مورد ملک تجاری چه باید کرد؟

  • سلام و عرض ادب
   معمولا اداره اوقاف این کار را انجام نمی‌دهد. اما اگر بخواهند چنین کاری بکنند، شما باید ابتدا در این خصوص با اداره اوقاف به توافق برسید، سپس زمینی با ارزش معادل ملک فعلی را به عنوان معوض به اداره اوقاف واگذار کنید.

 • ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر
  من یه واحدآپارتمان خریدم که ۱۱۰میلیون تومن پیش سر مبایعنامه دادم ،۱۹۰میلیونم مونده.من قید کردم تو قرارداد اگه ملک وقف باشه معامله فسخ میشه.ومالک هم اقراربه شش دانگ عرصه و اعیان بودن کرد.ولی وقفی است
  ٭آیا اگه من ملک رو نخوام میشه فسخ کرد؟
  ٭ازطرفی از فروشنده که پرسیدم میگه ملک ما اجاره نامه به اوقاف نداره و فقط همین سند شش دانگ اعیان و قولنامه ی خرید از سازنده روداره،آیا حتما و حتما بجز سند باید اجاره نامه باشه؟
  اگه اجاره نامه نداشته باشه چی؟

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به توضیحاتی که دادید، از نظر قانونی شما می‌توانید این معامله را به صورت یکطرفه فسخ نمایید. اما در صورتی که تمایل به فسخ ندارید، باید به اداره اوقاف مراجعه کرده و اقدام به تنظیم اجاره نامه نمایید که این امر هزینه‌های مربوط به خود را دارد. لازم به ذکر است که هزینه تنظیم اجاره نامه جدید به عهده خریدار و تصوفیه اجاره‌های معوق به عهده فروشنده است.

 • ۳ خرداد ۱۳۹۹

  سلام و وقت بخیر باغی اوقافی رو برای خرید میخواستم اما مجوز ساخت نداره صلاح هست بخرم یا نه

  • سلام دوست بزرگوار
   به صلاح بودن یا نبودن این خرید به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر نیت شما ساخت و ساز است، با توجه به اینکه مجوز ساخت ندارد، در این خصوص با مشکل مواجه خواهید شد. اگر هم نیت داشته باشید که این باغ را خریداری کرده و بعد از مدتی بفروشید و سود کسب کنید، باید شرایط باغ بررسی شود تا بتوان در این خصوص اظهار نظر کرد.

 • ۳ خرداد ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر…ملک اوقافی رو میخواهم خریداری کنم،مالک امروز تماس گرفتن و گفتن برای انتقال سند،باید ۵میلیون تومان به اوقاف پرداخت بشه،گفتن نصف این مبلغ رو من به عنوان خریدار باید پرراخت کنم،سوالم این هستش که آیا فروشنده و خریدار هر دو باید این پول رو پرداخت کنن؟
  ممنون میشم زود راهنمایی کنید

  • سلام خانم رحیمی
   هزینه انتقال سند به صورت مشترک به عهده خریدار و فروشنده است. بنابراین شما باید نیمی از این هزینه را پرداخت نمایید.

 • ۷ خرداد ۱۳۹۹

  باسلام دربهمن ۹۸ ملک موقوفه ای در شهرستان رشت به متراژ۲۱۰تا ۲۲۰متر اعیان به قیمت متری۲میلیون تا دومیلیون ۲۰۰تومان مبایعه نامه گردید وبه جهت کرونا ورسیدگی به مراحل قانونی به ناچار قرار محضر پایان اردیبهشت زده شد اوقاف حق خودش را۶۶میلیون تومان اعلام کرد با مشورت مدیر اوقاف، درقبال اینکه مشتری خوش حساب بودیم گفتند اعتراض کارشناسی کنیم که متاسفانه کارشناسان سه گانه دادگستری بدون توجه به موقوفی بودن وراکت بودن خرید وفروش درسال ۹۹ برطبق رشد قیمتها قیمت منطقه را سه به بالا اعلام وحق اوقاف را ۹۹میلیون اعلام نمودند .
  حال سوال اینجا است که فروشنده ملک را دو میلیون در بهمن ۹۸ فروخته ومبایعه نامه ثبت شده موجود است ، واگر معامله رافسخ کند باید جریمه بدهد ،واگر ادامه دهد باید ۹۹میلیون پول به اوقاف بدهددر حالی که این ظلم به خریدار می باشد،رویه در دارایی برای پرداخت مالیات برطبق خرید وفروش عرف منطقه در زمان معامله می باشد نه زمان حال وروشد بی رویه وبی ثباط ،که اگر چنین باشد هیچ معامله ای صورت نمی گیرد،امروز به جهت کرونا افزایش قیمت در بازار موجود می باشد وبر طبق عرف اخلاقی این فعل زیبنده اوقاف نمی باشد که خارج از عرفیات عمت می کند. شما برای برون رفت از این موضوع چه پیشنهادی می نمایید.

  • سلام عرض و ادب جناب مسننی
   از اتفاقی که برای شما پیشامد کرده متاسفیم. در شرایط این چنینی تنها راه مذاکره با اداره اوقاف است. پیشنهاد می‌کنیم با زمان معامله و قیمت عرف در آن زمان، جهت مذاکره با اوقاف اقدام فرمایید.

 • ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

  با سلام و خسته نباشيد من قصد خريد يك باغ رو دارم كه صاحب ان ميگويد اين زمين وقف و متولى اون اداره اوقاف هست هست و يك سند مادر دارد كه به قطعات از جمله اين قطعه تفكيك شده است براى اينكه بعدا چه از طرف صاحب سند مادر يا وراثش و چه از نظر اداره اوقاف مشكلات براى من پيش نيايد چه مداركى رو بايد مطالبه كنم

  • سلام و عرض ادب
   باید یک مبایعه نامه نوشته شود یا اگر ملک دارای سند تفکیکی است باید سند به نام شما انتقال یابد و علاوه بر این، باید یک اجاره نامه جدید با اداره اوقاف تنظیم شود.

 • ۱۹ خرداد ۱۳۹۹

  سلام بنده یک ملک سند دار خریدم که این زمین حالت ذوزنقه میباشد وقصد تجمیع با ملک اوقافی کنار ملکم رادارم که این ملک نیز ذوزنقه میباشد ومکمل یکدیگر میباشند ایا میتوان قبل از ساخت کاری کرد که مقداری از زمین سند دار را به اوقاف بدهیم ومقداری از زمین اوقافی رابه ملک سنددار اضافه کنیم که اپارتمانهای ملک من شش دانگ عرصه واعیان در سندشان قید شود

 • ۲۱ خرداد ۱۳۹۹

  با سلام، حدود ۷۰سال پش در زمینی به مساحت ۴۰۰متر یه خونه مخروبه ای بود که صاحبش اونو وقف کرد(هم عرصه و هم اعیان وقف)،بعد از فوت صاحبش ۴تا خانواده با هزینه خودشون زمین رو تفکیک کردن و با اجازه اداره اوقاف واسه خودشون خونه ساختن، هرکدوم هم اجاره نامه جداگانه ای دارن،میخواستم بپرسم الان اداره اوقاف میتونه کل زمین و این خونه هارو بیاد تصرف کنه؟

  • سلام خانم بابایی
   معمولا اداره اوقاف املاک اوقافی را تصرف نمی‌کند. مخصوصا اینکه فرمودید با اوقاف اجاره نامه هم دارید. همانطور که گفتیم در اغلب موارد اوقاف اقدام به تصرف نمی‌کند، مگر اینکه ملک مورد بحث در طرح قرار گرفته باشد یا شرایط این چنینی برای آن بوجود آید.

 • ۲۱ خرداد ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید،ممنون از پاسخگوییتون

 • ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

  با سلام اوقاف چند سال پیش تعدادی از زمین هاشو واگذار کرد باسند اجارە نامە وقانونی اما حالا یکی انوادگانی کە زمین را وقف کردە مدرک آوردە کە این زمین ها متعلق بە خانوادە ایشان میباشد ودادگاە رای رو بە نفع این خانوادە گفتە .حالا تکلیف کسانی کە این زمین هارو خریدن چیە ممنون میشم جواب بدین.

  • سلام و عرض ادب
   اگر دادگاه رای را صادر کرده، در خصوص این زمین‌ها نمی‌توان کاری کرد. اداره اوقاف باید زمین‌ها را به مالک آن بازگرداند. از این مرحله به بعد، موضوع مشکل شما با اداره اوقاف است. به شما پیشنهاد می‌کنیم به اداره اوقاف مراجعه کرده و بخواهید زمین‌هایی را به عنوان معوض به شما واگذار کنند.

 • ۲ تیر ۱۳۹۹

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  پدر بنده حدود ۱۰ ماه قبل از فوتش وکالت فروش یک ملک موقوفی را به عموی بنده داده و عموی بنده پس از فوت پدر بنده طبق سوابق اداره ثبت ۵ ماه بعد با یک اجاره نامه موقوفی مربوط به ملک اقدام به ثبت ملک و تخریب و ساخت مجدد نموده پس از چند سال سند و گوهای پایان کار نیز گرفته است.
  با توجه به اینکه وکالت پس از فوت پدر اینجانب باطل بوده است آیا بنده میتوانم نسبت به اموال پدر خود اقدام نمایم ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  • سلام و عرض ادب
   در صورتی که تاریخ اجاره نامه با اوقاف مربوط به پس از فوت پدر شما است، می‌توانید در این خصوص اقدام قانونی به عمل آورید.

 • ۴ تیر ۱۳۹۹

  بنده هیچ نسخه ای از وکالت نامه محضری ندارم چطور میتونم استعلام کنم که پدرم چه وکالتی در تاریخ حدودی که میدونم رو دادن از کجا میتونم پیگیر بشم.
  و اینکه پس از مراجعه به دفتر موقوفه به استناد چند کاغد دستنویس (کاملا جعلی ) و اینکه اداره موقوفه از عموی بنده یک تعهد محضری مبنی بر پاسگویی او در صورت ادعای هر شخصی هستش رو دریافت و ضمیمه پرونده اون پلاک ثبتی کرده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *