شمال کشور به علت آب‌وهوای مناسب و دسترسی به دریا برای بسیاری از سرمایه‌گذاران داخلی و حتی خارجی جذابیت ویژه‌ای دارد. از این رو همواره و خصوصا در سالیان اخیر بسیاری فکر خرید ملک در شمال را در سر دارند. اما آیا خرید ویلا در شمال خوب است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید فاکتورهای مهمی که سرمایه‌گذاران در هر سرمایه‌گذاری از جمله خرید ملک در شمال به آن توجه می‌کنند را به طور خلاصه بشناسیم. سپس به نکات مهمی اشاره می‌کنیم که تاثیر زیادی بر روی افزایش بازدهی خرید ویلا در شمال دارد.

 تفریح و رشد سرمایه؛ دو دلیل مهم خرید ویلا در شمال

سرمایه‌گذاران از هر سرمایه‌گذاری اهدافی در سر دارند. برای مثال میزان رشد سرمایه در بلندمدت و کوتاه مدت یا میزان نقدشوندگی آن همواره مدنظر سرمایه‌گذران است. نیت و توقع فرد سرمایه‌گذار نیز در کنار سایر فاکتورها، یکی از مهم‌ترین معیارهای افراد برای انتخاب یک سرمایه‌گذاری است.

برای نمونه ممکن است نیت برخی افراد از سرمایه‌گذاری، داشتن پشتوانه‌ای برای فرزند خردسال‌شان در آینده باشد تا بعد از رسیدن به سن جوانی بتواند با آن سرمایه‌، کسب‌وکاری برای خود راه‌اندازی کند. هدف برخی دیگر این است که با خرید ملک در زمان رکود، به سود قابل‌توجهی در زمان رونق دست پیدا کنند.

حتما بخوانید: شمال کجا زمین بخریم؟ (راهنمایی برای سرمایه‌گذاری پرسود)

بر همین اساس برخی از سرمایه‌گذاران با خرید ملک به دنبال کسب درآمد از محل اجاره آن هستند. اما فردی که به دنبال خرید ملک در شمال است، چه هدف و نیتی از انجام این کار دارد؟

قطعا این افراد علاوه بر داشتن انتظار برای بازدهی سرمایه، اهداف دیگری نیز در سر دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها به دست آوردن منافع تفریحی است.

حال برای پاسخ به این پرسش که آیا خرید ویلا در شمال خوب است یا خیر، باید ابتدا بررسی کنیم که سرمایه‌گذار در چه نقاط دیگری می‌تواند دست به چنین سرمایه‌گذاری بزند که یکی از مهم‌ترین اهداف آن رسیدن به منافع تفریحی باشد.

از جمله این نقاط می‌توان به شهرهای توریست‌پذیر دیگر همانند اصفهان و مشهد اشاره کرد. اما بررسی‌های ما از روند بازار طی سالیان مختلف نشان می‌دهد که خرید ویلا و ملک در شمال، تقاضای بیشتری داشته و در آینده رشد بیشتری را عاید سرمایه‌گذاران می‌کند.

نکات مهم خرید ویلا در شمال

توجه به جنیه‌های توریستی و تفریحی از مهم‌ترین نکات خرید ویلا در شمال است.

نکات طلایی برای خرید ویلا در شمال

صرف خرید ملک در شمال به خودی خود نمی‌تواند انتظارات ما را برآورده کند. اینکه خرید ویلا در شمال خوب است یا خیر، مستلزم رعایت نکاتی است که به هنگام خرید ویلا یا ملک در این منطقه باید مدنظر داشته باشید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

توجه ویژه به جنبه‌های تفریحی و سیاحتی

اولین نکته برای داشتن ویلایی با قابلیت تفریحی، داشتن ویو و منظره‌ مناسب است. ممکن است گاهی اوقات شما در مرکز یکی از شهرهای شمالی اقدام به خرید ملک کنید که طبیعتا ویوی آن نسبت به ویلایی که در ساحل قرار دارد، بسیار متفاوت است.

حتما بخوانید: شهرک جدید پردیس؛ راهنمای خرید ملک و سرمایه‌گذاری 

مسئله دیگر دسترسی به دریا و جنگل است. برخی از ویلاها در دل جنگل قرار دارند و برخی دیگر به ساحل دریا دسترسی خوبی دارند. در عوض برخی دیگر نیز هستند که هم به دریا و هم به جنگل دسترسی دارند که گزینه‌ بسیار مناسبی از جهت تفریحی و سیاحتی هستند.

دسترسی به امکانات

اما فاکتور دیگر دسترسی به امکانات و خدمات مختلف است. چرا که حتی اقامت کوتاه‌مدت در ویلا نیز شما را از دسترسی به این امکانات بی‌نیاز نمی‌کند. اما در بسیاری مواقع این امکان وجود دارد که دسترسی به این امکانات؛ باعث از دست دادن ویوی مناسب برای ویلا شود.

بنابراین افراد در این مواقع باید دست به انتخاب بزنند که کدام مورد برای آن‌ها در اولویت است. پیشنهاد ما این است که همواره یک نوع بالانس و تعادل را در خصوص این فاکتورها در نظر داشته باشند. ایجاد این تعادل بر روی منافع تفریحی اثرگذار بوده و هر اندازه که بیشتر باشد، آن ملک یا ویلا از منظر سرمایه‌گذاری نیز بهتر است.

این موضوع از دو جنبه بر روی خرید ویلا در شمال اثر مثبت دارد که اثر اول همان بازدهی و رشد قیمتی سرمایه‌گذاری است. طبیعی است ملکی که هم از نظر ویو و هم از نظر دسترسی به امکانات موقعیت خوبی دارد، امکان رشد قیمتی و بازدهی بیشتری نیز دارد.

از طرفی، نقد کردن چنین سرمایه‌ای با موقعیت مناسب، آسان‌تر است. طبیعی است که تقاضا برای چنین ملکی بیشتر از گزینه‌های احتمالی دیگر است.

انتخاب منطقه مناسب برای خرید ملک

اما فاکتور مهم دیگر برای خرید ویلا در شمال این است که در کدام نقطه یا منطقه اقدام به خرید ملک کنیم. طبیعی است که موقعیت جغرافیایی ملک همواره یکی از فاکتورهای اساسی در تعیین قیمت و میزان بازدهی آن در آینده است که خرید ویلا در شمال نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ما در اینجا به برخی گزینه‌ها اشاره می‌کنیم. اما توجه کنید که ارزش هر منطقه ممکن است با گذر زمان تغییر کند. ضمن آنکه در هر شهر نیز برخی نقاط دارای ارزش بیشتری هستند که باید به صورت مشخص آن را بررسی کنید.

اولین نکته برای انتخاب منطقه مناسب خرید ملک در شمال، توجه بیشتر به مناطق شرق استان گیلان و غرب استان مازندران است که به دلیل موقعیت و دسترسی مناسب، تقاضای بیشتری نسبت به سایر مناطق دارند.

حتما بخوانید: خرید خانه بهتر است یا مغازه؟ (راهنمای سرمایه‌گذاری پرسود)

در استان مازندران مشخصا شهر نوشهر بنا به دلایلی از اهمیت ویژه‌ای برای خرید ویلا در شمال برخوردار است. از جمله این دلایل می‌توان به  احتمال تبدیل نوشهر به منطقه آزاد در آینده یا احتمال تعیین آن به عنوان مرکز استان مازندران غربی در صورت تقسیم استان، بهره‌برداری از اتوبان تهران شمال در آینده نزدیک و ساخت بزرگ‌ترین جزیره مصنوعی در آینده نزدیک در این شهر اشاره کرد.

از دیگر شهرهای استان مازندران می‌توان به رامسر، چالوس، چمستان، محمودآباد، نور و کلاردشت اشاره کرد که با درصد کمتری نسبت به نوشهر جزء گزینه‌های بعدی هستند. اما در میان شهرهای استان گیلان نیز برخی مناطق از جمله لاهیجان، رودسر، بندر انزلی و کیانشهر در اولویت بیشتری برای خرید ملک در شمال قرار دارند.

دسترسی به راه‌های ارتباطی خصوصا آزادراه تهران شمال، دسترسی به دریا و طرح‌های دولت برای توسعه مناطق از جمله طرح تقسیم استان یا مناطق آزاد از جمله فاکتورهایی هستند که به شما در انتخاب منطقه مناسب برای خرید ملک در شمال کمک می‌کنند.

جمع‌بندی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به این پرسش که آیا خرید ویلا در شمال خوب است یا خیر، پاسخ مناسبی بدهیم. پاسخی که براساس واقعیات موجود در بازار و فاکتورهای متعدد بود. توصیه ما این است که قبل از خرید ملک در شمال تحقیق و جستجوی کافی انجام دهید تا از خرید خوب بیش‌ترین منافع را کسب کنید.

در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهام در خصوص سرمایه‌گذاری در شمال، می‌توانید سوال خود را در انتهای همین مقاله در بخش نظرات مطرح کنید تا در سریع‌ترین زمان به سوال شما پاسخ دهیم.

https://alirezaamooei.com/?p=3171