• ۰۲۸ ۳۳۲۲۴۷۲۳
 • با ما تماس بگیرید

استعلام فرم ج وام مسکن | آیا وام مسکن به شما تعلق می‌گیرد؟

 • ۲۹ دی ۱۳۹۸
 • توسط گروه آموزشی مهندس علیرضا عمویی
استعلام فرم ج وام مسکن | آیا وام مسکن به شما تعلق می‌گیرد؟

اگر برای دریافت وام مسکن سپرده گذاری کرده باشید، یا قصد استفاده از تسهیلات دولتی مثل مسکن مهر و یا طرح اقدام ملی مسکن را داشته باشید، با موضوع استعلام فرم ج وام مسکن برخورد می‌کنید. اصطلاحا قرمز شدن جواب استعلام بند ج وام مسکن باعث می‌شود تسهیلات مورد نظر به شما تعلق نگیرد.

در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می‌شود:

 • برای چه وام‌هایی به استعلام فرم ج نیاز است؟
 • فرایند استعلام بند ج  وام مسکن چگونه است و چه مدت طول می‌کشد؟
 • دقیقا چه چیزی استعلام می‌شود و در چه شرایطی وام به شما تعلق نمی‌گیرد؟

برای چه وام‌هایی به استعلام بند ج  نیاز داریم؟

به طور کل هر فردی می‌تواند دو نوع وام مسکن دریافت کند؛ وام با سپرده بانکی و وام بدون سپرده بانکی (وام اوراق). دریافت وام اوراق یا همان وام بدون سپرده گذاری، برای هیچ شخصی محدودیتی ندارد. اما گرفتن وام با سپرده گذاری دارای محدودیت است.

برای بررسی این محدودیت و اینکه آیا شما صلاحیت دریافت وام مورد نظر را دارید یا نه، استعلامی انجام می‌شود که به استعلام فرم ج معروف است. بنابراین برای دریافت تمامی وام‌هایی که نیاز به سپرده گذاری دارند، پیش از دریافت وام باید این استعلام انجام شود.

اگر جواب استعلام شما مثبت باشد، اصطلاحا فرم ج شما سبز می‌شود و اگر جواب این استعلام منفی باشد، بند ج قرمز شده و وامی که می‌خواهید به شما داده نمی‌شود. در ادامه فرایند انجام این استعلام را توضیح می‌دهیم که دارای یک نکته بسیار مهم است.

جزییات فرایند استعلام فرم ج وام مسکن چگونه است؟

جزییات فرایند استعلام فرم ج وام مسکن چگونه است؟
سعی کنید پیش از استعلام، از مثبت بودن نتیجه استعلام مطمئن شوید.

برای انجام این استعلام کار خاصی به عهده شما نیست. این استعلام توسط بانک انجام می‌شود. حداکثر زمان دریافت پاسخ این استعلام ۱ تا ۲ روز کاری است. برای پیگیری استعلام فرم ج وام مسکن، بعد از سپری شدن این مدت، می‌توانید به بانک مراجعه کرده و پاسخ استعلام را دریافت کنید.

نکته مهم در خصوص فرایند استعلام، زمان انجام آن است. این کار در پایان دوره سپرده گذاری انجام می‌شود. یعنی در صورتی که از شرایط تعلق گرفتن وام اطلاع نداشته باشید و افتتاح حساب کنید، در پایان مدت سپرده گذاری، وام به شما تعلق نمی‌گیرد.

بنابراین اطلاع از اینکه در چه شرایطی وام به شما تعلق گرفته و جواب استعلام فرم ج سبز می‌شود، دارای اهمیت است. در صورتی که پس از سپرده گذاری جواب استعلام شما قرمز شود، دو راه پیش شماست:

 • انصراف از دریافت وام و دریافت سود ۱۰ درصدی بابت سپرده گذاری
 • انتقال امتیاز وام به بستگان درجه ۱

استعلام فرم ج در خصوص چه مواردی است؟

استعلام فرم ج فقط در خصوص دریافت تسهیلات دولتی است. می‌توان این تسهیلات را به دو دسته تقسیم کرد:

 • طرح‌های دولتی مثل مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن
 • وام‌های بانکی

به این نکته دقت داشته باشید که این استعلام، صرفا در خصوص وام مسکن بانک مسکن نیست. این استعلام برای کلیه وام‌های مسکن که توسط شبکه‌ی بانکی کشور، از بانک مسکن و بانک ملی گرفته، تا سایر بانک‌ها ارائه می‌شوند، انجام می‌شود.

استعلام مربوط به طرح‌های دولتی از طریق سازمان مسکن و شهر سازی انجام شده و در خصوص وام‌های بانکی، از بانک مرکزی استعلام گرفته می‌شود.

در چه شرایطی جواب استعلام فرم ج قرمز می‌شود؟

در چه شرایطی جواب استعلام فرم ج قرمز می‌شود؟
اطلاع از مواردی که باعث قرمز شدن استعلام فرم ج وام مسکن می‌شود ضروری است.

شاید فکر کنید اگر از هیچ یک از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشید، می‌توانید وام مسکن با سپرده گذاری دریافت کنید. اما این طور نیست! چرا که استعلام بند ج در خصوص همسر شما نیز انجام می‌شود.

یعنی علاوه بر خود متقاضی، همسر متقاضی هم نباید از هیچ یک از تسهیلات خرید مسکن (وام‌های سیستم بانکی و طرح‌های دولتی تامین مسکن)، استفاده کرده باشد.

یعنی مثلا اگر همسر شما قبلا وام مسکن جوانان یا وام مسکن اولی گرفته باشد یا مسکن مهر دریافت کرده باشد، باز هم جواب استعلام بند ج برای شما قرمز شده و وامی به شما هم تعلق نمی‌گیرد.

البته این قانون در سال ۹۴ لغو شده بود. خبر مربوط به این موضوع را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید. اما در حال حاضر، بر اساس بخشنامه‌های جدید، در صورتی که بعد از تاریخ اول آبان ۹۷ (۱/۸/۹۷) افتتاح حساب کرده باشید، استعلام فرم ج هم برای متقاضی انجام می‌شود و هم همسر متقاضی.

نکته بعدی مربوط به کسانی است که قصد دارند علاوه بر وام‌هایی که با سپرده گذاری می‌توان دریافت کرد، وام اوراق یا به عبارتی وام بدون سپرده گذاری نیز دریافت کنند.

به این دسته از دوستان توصیه می‌کنیم برای دریافت وام اوراق عجله نکنند؛ چرا که اگر وام اوراق را پیش از وامی که نیازمند سپرده گذاری است (مثلا وام مسکن یکم) دریافت کنید، باز هم جواب استعلام شما قرمز شده و آن وام به شما تعلق نمی‌گیرد.

بنابراین، اگر قصد دارید برای خرید خانه هم وام اوراق و هم وامی مثل وام صندوق یکم دریافت کنید، ابتدا این وام را دریافت کرده، سپس اقدام به گرفتن وام اوراق کنید.

در صورتی که در خصوص اینکه وام مسکن با سپرده گذاری به شما تعلق می‌گیرد یا خیر سوالی دارید، در بخش نظرات هم پست، سوال خود را مطرح کنید.

دیدگاههای کاربران

 • ۱۷ بهمن ۱۳۹۸

  با سلام، در گزارش طرح ملی مسکن فرم ج بنده قرمز اعلام شده است در حالی که هیچ طرحی از دولت استفاده نکرده ام و وام مسکن هم دریافت نکرده ام، چکار باید کرد، الان متقاضی وام مسکن یکم هستم و در پایان ۹۶افتتاح حساب کرده ام

  • سلام خدمت شما همراه گرامی
   قرمز شدن فرم ج مربوط به طرح ملی مسکن ممکن است به خاطر افتتاح حسابی باشد که در سال ۹۶ انجام داده‌اید. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که قرار است دولت زمانی را برای طرح شکایت در خصوص رد شدن درخواست ثبت نام در طرح ملی مسکن تعیین کرده و به شکایات مطرح شده رسیدگی نماید.

 • ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

  سلام فرم ج همسر بنده قرمز می باشد

  در صورتی که از هیچ وام یا تسهیلات دولتی استفاده نکردیم

  برای سبز شدن فرم ج چکار باید کرد(مسکن ملی)

  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام خدمت شما
   در خصوص مسکن ملی علاوه بر اینکه نباید از هیچ یک از تسهیلات دولتی برای مسکن، از جمله مسکن مهر و وام‌های مسکن، استفاده کرده باشید، هیچ ملکی هم نباید به نام شما و همسرتان باشد. در صورتی که علاوه بر عدم استفاده از تسهیلات دولتی، هیچ ملکی به نام ایشان نیست، می‌توانید در زمانی که از سوی متولیان امر اعلام می‌شود، نسبت به این موضوع اعلام اعتراض کنید.

 • ۳ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام فرم ج همسرم قرمز است درصورتیکه از هیچ وام مسکن و یا تسهیلات دولتی استفاده نکرده است هیچ ملکی هم به نام ایشان نیست
  . لطفا راهنمایی کنید. متشکرم

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   توجه داشته باشید که فرم ج می‌تواند به خاطر استفاده خود شما از تسهیلات دولتی قرمز شود. در صورتی که شما نیز از این تسهیلات استفاده نکرده‌اید، احتمالا بعدی این است که به نیت دریافت وام سپرده‌گذاری کرده‌اید (شما یا همسر شما)، این موضوع نیز می‌تواند دلیلی برای قرمز شدن فرم ج باشد. در صورتی که برای دریافت وام مسکن در هیچ بانکی سپرده‌گذاری نکرده‌اید، احتمال اشتباه در جواب استعلام وجود دارد.
   برای پیگیری این موضوع و اعلام اعتراض به نتیجه استعلام فرم ج می‌توانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کرده و شکایت خود را جهت رسیدگی ثبت کنید.

 • ۳ اسفند ۱۳۹۸

  سلام خدمت دوستان
  آیا وب سایتی جهت استعلام فرم ج وجود دارد؟
  سپاس

  • سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی
   ظاهرا تا این لحظه سایتی برای دریافت استعلام فرم ج راه اندازی نشده است.

 • ۳ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام
  فرم ج اینجانب قرمز بوده در صورتی که پس از استعلام از ارگان مسکن شهرسازی هیچ گونه تسهیلات دولتی استفاده نکرده ام و مشکلی وجود نداشته چگونه می توانم جهت رفع این مشکل اقدام نماییم؟
  سپاس

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   در صورتی که اطمینان دارید از هیچ یک از تسهیلات دولتی، اعم از مسکن مهر و هر گونه وام مسکن، استفاده نکرده‌اید، می‌توانید برای اعلام اعتراض خود به اداره راه و شهرسازی محل سکونت خود مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *