• ۰۲۸ ۳۳۲۲۴۷۲۳
 • با ما تماس بگیرید

استعلام فرم ج وام مسکن | آیا وام مسکن به شما تعلق می‌گیرد؟

 • ۲۹ دی ۱۳۹۸
 • توسط گروه آموزشی مهندس علیرضا عمویی
استعلام فرم ج وام مسکن | آیا وام مسکن به شما تعلق می‌گیرد؟

اگر برای دریافت وام مسکن سپرده گذاری کرده باشید، یا قصد استفاده از تسهیلات دولتی مثل مسکن مهر و یا طرح اقدام ملی مسکن را داشته باشید، با موضوع استعلام فرم ج وام مسکن برخورد می‌کنید. اصطلاحا قرمز شدن جواب استعلام بند ج وام مسکن باعث می‌شود تسهیلات مورد نظر به شما تعلق نگیرد.

در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می‌شود:

 • برای چه وام‌هایی به استعلام فرم ج نیاز است؟
 • فرایند استعلام بند ج  وام مسکن چگونه است و چه مدت طول می‌کشد؟
 • دقیقا چه چیزی استعلام می‌شود و در چه شرایطی وام به شما تعلق نمی‌گیرد؟

برای چه وام‌هایی به استعلام بند ج  نیاز داریم؟

به طور کل هر فردی می‌تواند دو نوع وام مسکن دریافت کند؛ وام با سپرده بانکی و وام بدون سپرده بانکی (وام اوراق). دریافت وام اوراق یا همان وام بدون سپرده گذاری، برای هیچ شخصی محدودیتی ندارد. اما گرفتن وام با سپرده گذاری دارای محدودیت است.

برای بررسی این محدودیت و اینکه آیا شما صلاحیت دریافت وام مورد نظر را دارید یا نه، استعلامی انجام می‌شود که به استعلام فرم ج معروف است. بنابراین برای دریافت تمامی وام‌هایی که نیاز به سپرده گذاری دارند، پیش از دریافت وام باید این استعلام انجام شود.

اگر جواب استعلام شما مثبت باشد، اصطلاحا فرم ج شما سبز می‌شود و اگر جواب این استعلام منفی باشد، بند ج قرمز شده و وامی که می‌خواهید به شما داده نمی‌شود. در ادامه فرایند انجام این استعلام را توضیح می‌دهیم که دارای یک نکته بسیار مهم است.

جزییات فرایند استعلام فرم ج وام مسکن چگونه است؟

جزییات فرایند استعلام فرم ج وام مسکن چگونه است؟
سعی کنید پیش از استعلام، از مثبت بودن نتیجه استعلام مطمئن شوید.

برای انجام این استعلام کار خاصی به عهده شما نیست. این استعلام توسط بانک انجام می‌شود. حداکثر زمان دریافت پاسخ این استعلام ۱ تا ۲ روز کاری است. برای پیگیری استعلام فرم ج وام مسکن، بعد از سپری شدن این مدت، می‌توانید به بانک مراجعه کرده و پاسخ استعلام را دریافت کنید.

نکته مهم در خصوص فرایند استعلام، زمان انجام آن است. این کار در پایان دوره سپرده گذاری انجام می‌شود. یعنی در صورتی که از شرایط تعلق گرفتن وام اطلاع نداشته باشید و افتتاح حساب کنید، در پایان مدت سپرده گذاری، وام به شما تعلق نمی‌گیرد.

بنابراین اطلاع از اینکه در چه شرایطی وام به شما تعلق گرفته و جواب استعلام فرم ج سبز می‌شود، دارای اهمیت است. در صورتی که پس از سپرده گذاری جواب استعلام شما قرمز شود، دو راه پیش شماست:

 • انصراف از دریافت وام و دریافت سود ۱۰ درصدی بابت سپرده گذاری
 • انتقال امتیاز وام به بستگان درجه ۱

استعلام فرم ج در خصوص چه مواردی است؟

استعلام فرم ج فقط در خصوص دریافت تسهیلات دولتی است. می‌توان این تسهیلات را به دو دسته تقسیم کرد:

 • طرح‌های دولتی مثل مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن
 • وام‌های بانکی

به این نکته دقت داشته باشید که این استعلام، صرفا در خصوص وام مسکن بانک مسکن نیست. این استعلام برای کلیه وام‌های مسکن که توسط شبکه‌ی بانکی کشور، از بانک مسکن و بانک ملی گرفته، تا سایر بانک‌ها ارائه می‌شوند، انجام می‌شود.

استعلام مربوط به طرح‌های دولتی از طریق سازمان مسکن و شهر سازی انجام شده و در خصوص وام‌های بانکی، از بانک مرکزی استعلام گرفته می‌شود.

در چه شرایطی جواب استعلام فرم ج قرمز می‌شود؟

در چه شرایطی جواب استعلام فرم ج قرمز می‌شود؟
اطلاع از مواردی که باعث قرمز شدن استعلام فرم ج وام مسکن می‌شود ضروری است.

شاید فکر کنید اگر از هیچ یک از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشید، می‌توانید وام مسکن با سپرده گذاری دریافت کنید. اما این طور نیست! چرا که استعلام بند ج در خصوص همسر شما نیز انجام می‌شود.

یعنی علاوه بر خود متقاضی، همسر متقاضی هم نباید از هیچ یک از تسهیلات خرید مسکن (وام‌های سیستم بانکی و طرح‌های دولتی تامین مسکن)، استفاده کرده باشد.

یعنی مثلا اگر همسر شما قبلا وام مسکن جوانان یا وام مسکن اولی گرفته باشد یا مسکن مهر دریافت کرده باشد، باز هم جواب استعلام بند ج برای شما قرمز شده و وامی به شما هم تعلق نمی‌گیرد.

البته این قانون در سال ۹۴ لغو شده بود. خبر مربوط به این موضوع را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید. اما در حال حاضر، بر اساس بخشنامه‌های جدید، در صورتی که بعد از تاریخ اول آبان ۹۷ (۱/۸/۹۷) افتتاح حساب کرده باشید، استعلام فرم ج هم برای متقاضی انجام می‌شود و هم همسر متقاضی.

نکته بعدی مربوط به کسانی است که قصد دارند علاوه بر وام‌هایی که با سپرده گذاری می‌توان دریافت کرد، وام اوراق یا به عبارتی وام بدون سپرده گذاری نیز دریافت کنند.

به این دسته از دوستان توصیه می‌کنیم برای دریافت وام اوراق عجله نکنند؛ چرا که اگر وام اوراق را پیش از وامی که نیازمند سپرده گذاری است (مثلا وام مسکن یکم) دریافت کنید، باز هم جواب استعلام شما قرمز شده و آن وام به شما تعلق نمی‌گیرد.

بنابراین، اگر قصد دارید برای خرید خانه هم وام اوراق و هم وامی مثل وام صندوق یکم دریافت کنید، ابتدا این وام را دریافت کرده، سپس اقدام به گرفتن وام اوراق کنید.

در صورتی که در خصوص اینکه وام مسکن با سپرده گذاری به شما تعلق می‌گیرد یا خیر سوالی دارید، در بخش نظرات هم پست، سوال خود را مطرح کنید.

دیدگاههای کاربران

 • ۱۷ بهمن ۱۳۹۸

  با سلام، در گزارش طرح ملی مسکن فرم ج بنده قرمز اعلام شده است در حالی که هیچ طرحی از دولت استفاده نکرده ام و وام مسکن هم دریافت نکرده ام، چکار باید کرد، الان متقاضی وام مسکن یکم هستم و در پایان ۹۶افتتاح حساب کرده ام

  • سلام خدمت شما همراه گرامی
   قرمز شدن فرم ج مربوط به طرح ملی مسکن ممکن است به خاطر افتتاح حسابی باشد که در سال ۹۶ انجام داده‌اید. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که قرار است دولت زمانی را برای طرح شکایت در خصوص رد شدن درخواست ثبت نام در طرح ملی مسکن تعیین کرده و به شکایات مطرح شده رسیدگی نماید.

 • ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

  سلام فرم ج همسر بنده قرمز می باشد

  در صورتی که از هیچ وام یا تسهیلات دولتی استفاده نکردیم

  برای سبز شدن فرم ج چکار باید کرد(مسکن ملی)

  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام خدمت شما
   در خصوص مسکن ملی علاوه بر اینکه نباید از هیچ یک از تسهیلات دولتی برای مسکن، از جمله مسکن مهر و وام‌های مسکن، استفاده کرده باشید، هیچ ملکی هم نباید به نام شما و همسرتان باشد. در صورتی که علاوه بر عدم استفاده از تسهیلات دولتی، هیچ ملکی به نام ایشان نیست، می‌توانید در زمانی که از سوی متولیان امر اعلام می‌شود، نسبت به این موضوع اعلام اعتراض کنید.

 • ۳ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام فرم ج همسرم قرمز است درصورتیکه از هیچ وام مسکن و یا تسهیلات دولتی استفاده نکرده است هیچ ملکی هم به نام ایشان نیست
  . لطفا راهنمایی کنید. متشکرم

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   توجه داشته باشید که فرم ج می‌تواند به خاطر استفاده خود شما از تسهیلات دولتی قرمز شود. در صورتی که شما نیز از این تسهیلات استفاده نکرده‌اید، احتمالا بعدی این است که به نیت دریافت وام سپرده‌گذاری کرده‌اید (شما یا همسر شما)، این موضوع نیز می‌تواند دلیلی برای قرمز شدن فرم ج باشد. در صورتی که برای دریافت وام مسکن در هیچ بانکی سپرده‌گذاری نکرده‌اید، احتمال اشتباه در جواب استعلام وجود دارد.
   برای پیگیری این موضوع و اعلام اعتراض به نتیجه استعلام فرم ج می‌توانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کرده و شکایت خود را جهت رسیدگی ثبت کنید.

 • ۳ اسفند ۱۳۹۸

  سلام خدمت دوستان
  آیا وب سایتی جهت استعلام فرم ج وجود دارد؟
  سپاس

  • سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی
   ظاهرا تا این لحظه سایتی برای دریافت استعلام فرم ج راه اندازی نشده است.

 • ۳ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام
  فرم ج اینجانب قرمز بوده در صورتی که پس از استعلام از ارگان مسکن شهرسازی هیچ گونه تسهیلات دولتی استفاده نکرده ام و مشکلی وجود نداشته چگونه می توانم جهت رفع این مشکل اقدام نماییم؟
  سپاس

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   در صورتی که اطمینان دارید از هیچ یک از تسهیلات دولتی، اعم از مسکن مهر و هر گونه وام مسکن، استفاده نکرده‌اید، می‌توانید برای اعلام اعتراض خود به اداره راه و شهرسازی محل سکونت خود مراجعه کنید.

 • ۹ اسفند ۱۳۹۸

  سلام برای مسکن جوانان فرزندم سپرده باز کردیم الان پسرم هشت سال دارد مقرر شده در نوزده سالگی بانک مسکن اما پرداخت کند حالا پس از ثبت نام در طرح مسکن ملی را جواب فرم ج همسر قرمز است به ما دادن در حالی که تابحال هیچ وامی دریافت نکردیم راه حلی برای اعتراض هست

  • سلام جناب هوشیار. برای اعتراض در این خصوص می‌توانید به صورت حضوری به اداره راه و شهرسازی محل سکونت خود مراجعه کرده و اعتراض خود را جهت رسیدگی اعلام فرمایید.

 • ۹ اسفند ۱۳۹۸

  سلام مسکن ملی ثبت نام کردیم و با جواب فرم ج همسر قرمز است رد شدیم تنها وام مسکن جوانان برای پسر هشت ساله ام ثبت نام کردیم که دریافت نکردیم آیا با انصراف از وام میتوانیم فرم ج را سبز کنیم خواهشمندم راهنمایی کنید

  • سلام جناب هوشیار
   قرمز شدن فرم ج شما ارتباطی به وام فرزندتان ندارد. در استعلام این وام فقط تسهیلات دریافتی توسط شما و همسر محترمان مورد بررسی قرار می‌گیرد. قرمز شدن فرم ج شما احتمالا دلیل یا دلایل دیگری دارد که می‌تواند برای مشخص شدن موضوع، در این خصوص اعتراض بفرمایید.

 • ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

  سلام. برای وام مسکن اولی بانک میگه سه هفته استعلام فرم ج طول میکشه در حالی که شما می فرمایید دو روز؟!

  • سلام دوست گرامی
   زمان اصولی و استاندارد برای دریافت پاسخ استعلام فرم ج، ۲ روز است. در واقع دریافت جواب، حتی کمتر از یک ساعت زمان می‌برد. چرا که این استعلام به صورت آنلاین توسط بانک انجام می‌شود. احتمال دارد به دلیل ترافیک کاری یا موارد دیگر، این زمان را به شما اعلام کرده‌اند.

 • ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

  نتیجه استعلام من و همسرم قرمز است در صورتیکه من دو سال پیش طرح مسکن یکم ثبت نام کردیم و وام ۸۰ میلیونی اماده ولی برداشت نشد چون نتوانستم چون در تهران ساکنم با این مبلغ خانه ای بخرم.و اینکه تا به حال به عیر از این وام هم هیچ وامی حتی از سمت من نیز گرفته نشده. حال تکلیف من و همسرم چیست؟

  • سلام و عرض ادب
   عاملی که موجب قرمز شدن فرم ج می‌شود، برداشت وام نیست، بلکه امتیاز وام است. از دید شبکه بانکی کشور، امتیاز وام مسکن به شما تعلق گرفته، بنابراین فرم ج شما قرمز شده است.

 • ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

  سلام ایا وام ازدواج با عث قرمز شدن فرم ج میشود؟

 • ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

  سلام من امتیاز دریافت وام رو دارم ولی دریافت نکرده ام الان فرم ج قرمز هست چکار باید بکنم تا سبز بشه

  • سلام جناب کامرانی
   در استعلام فرم ج، ملاک دریافت امتیاز وام است، نه دریافت یا عدم دریافت خود وام. در صورت قرمز شدن فرم ج می‌توانید با مراجعه حضوری به اداره راه و شهرسازی، نسبت به قرمز شدن فرم ج خود اعلام اعتراض بفرمایید.

 • ۱۱ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام آیا استفاده از وام مسکن بنیاد شهید برای ایثارگران فرم ج را قرمز میکند؟

  • سلام و عرض ادب
   استفاده از کلیه وام‌ها و تسهیلات دولتی برای خرید مسکن، منجر به قرمز شدن فرم ج می‌شود.

 • ۱۱ اسفند ۱۳۹۸

  اینجانب در مسکن فرهنگیان ثبت نام کرده ام . ناعادلانه و بنا حق دلیل قرمز بودن فرم ج نوشته اند از بانک مسکن وام گرفته ایم در صورتی که نه بنده و نه همسرم وامی نگرفته و سند ملکی نیز بناممان ثبت نیست . تمام شرایط واگذاری مسکن فرهنگیان را داریم .لطفا راهنماییها کنید . متشکرم

  • سلام جناب موسوی عزیز
   قرمز شدن این فرم صرفا به دلیل دریافت وام مسکن نیست. بلکه استفاده از هرگونه تسهیلات دولتی مرتبط با مسکن، مثل مسکن مهر، منجر به قرمز شدن فرم ج شما می‌شود. در صورتی که خود و همسر گرامی‌تان از چنین استفاده نکرده‌اید، می‌توانید با مراجعه حضوری به اداره راه و شهرسازی محل اقامت خود، نسبت به این موضوع شکایت خود را طرح کنید.

 • ۱۲ اسفند ۱۳۹۸

  سلام
  فرم ج من قرمز است چون سال هشتادوشش برای مسکن مهر هشتگرد ثبت نام کرده بودم ولی انصراف دادم . الان سابقه شده است . به کجا و کدام شهر مراجعه کنم .
  الان در سنندج زندگی میکنم اداره مسکن و شهرسازی سنتدج میگوید مربوط به شهر سنندج نمی باشد . خواهشن راهنمایی کنید به کدام شهر مراجعه کنم .ممنون

  • سلام جناب بهرامی
   ابتدا به اداره راه و شهرسازی سنندج مراجعه بفرمایید و با عنوان توضیحاتی که اینجا نوشتید، از آن‌ها بخواهید امتیاز مسکن مهر را از سابقه شما حذف کنند. در صورت عدم همکاری یا اینکه امکان این کار وجود نداشت، باید به اداره راه و شهرسازی هشتگرد مراجعه کنید. البته بهتر است پیش از مراجعه حضوری، شماره آن اداره را از ۱۱۸ دریافت کرده و مراحل پیگیری کار را تلفنی جویا شوید.

 • ۱۴ اسفند ۱۳۹۸

  سلامبنده به دلیل فرم ج رد شدم البته تا حالا هیچ وامی هم از مسکن نگرفتم حالا هم اعتراض زدم ولی نمیتونم فرم ج رو ویرایش کنم لطف کنین راهنمایی کنین ممنون میشم

  • سلام خدمت شما
   در صورتی که از تسهیلات دولتی مسکن، مثل امتیاز مسکن مهر نیز استفاده نکرده باشید، احتمالا در قرمز شدن فرم ج شما اشتباهی رخ داده. البته به این نکته توجه داشته باشید که امکان ویرایش فرم ج برای شما فراهم نیست. بلکه صرفا باید منتظر جواب اعتراض خود باشید.

 • ۱۵ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام
  اینجانب در سال ۸۹ در بانک مسکن سپرده گذاری کردم و بعد از یکسال در زمان دریافت وام امتیاز وام را به مادرم انتقال دادم و ایشان از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرده و خانه خریدند و وام به نام مادرم شد،اکنون خودم متقاضی دریافت وام مسکن یکم هستم و همسرم هم از تسهیلاتی استفاده نکردند ایا سندوایابان اینکه فرم ج بنده قرمز شود وجود دارد؟
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه شما امتیاز وام را دریافت کرده و سپس آن را انتقال داده‌اید، به احتمال زیاد این موضوع در سوابق شما درج شده است و این امر می‌تواند موجب قرمز شدن فرم ج شما شود. پیشنهاد می‌کنیم برای اطمینان از این مسئله، جهت دریافت استعلام فرم ج اقدام کرده و خود را از شک و تردید رها کنید.

 • ۱۶ اسفند ۱۳۹۸

  سلام و عرض ادب. بنده سال ۹۱ مسکن مهر امتیاز مسکن مهر گرفتم ولی یک سال بعد واگذار کردم. آیا فرم ج بنده قرمز شده است؟ممنون از راهنمایی تون

  • سلام و عرض ادب
   در صورتی که شما جزو نفرات ثبت نامی برای مسکن مهر بوده‌اید، یا به عبارت دیگر از خریداران دست اول مسکن مهر بوده‌اید، به احتمال زیاد فرم ج شما قرمز خواهد شد. اما اگر به قول معروف مسکن مهر را از دست خریده‌اید و هنوز سند به اسم شما نخورده است، احتمال فرم ج شما قرمز نمی‌شود. به هر حال امکان گرفتن استعال فرم ج برای شما محفوظ است.

 • ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

  سلام من سال ۹۲ خانه وام دار گرفتم بعد ۵ ماه بر گردوندم وتا الانم هیچ خانه ایی به نامم نیست اینگونه استفاده از امتیاز وام مسکن به حساب میاد ممنون

  • سلام به شما همراه گرامی
   علت قرمز شدن فرم ج، استفاده از امتیاز وام یا هر گونه تسهیلات دولتی است. با توجه به آنچه شما فرمودید، به هر حال در سال ۹۲ از امتیاز وام مسکن بهره‌مند شده‌اید. بنابراین به احتمال زیاد فرم ج شما قرمز خواهد بود. البته به شما هم توضیه می‌کنیم جهت گرفتن استعلام اقدام کنید، چرا که نه هزینه‌ای را شامل می‌شود و نه وقت زیادی می‌گیرد.

 • ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

  سلام فقط خواستم تشکر کنم چون دیدم جواب همه کاربرها را نوشتید. ممنون

 • ۱۸ اسفند ۱۳۹۸

  سلام
  نتیجه استعلام فرم ج رو “به دلیل نبودن اطلاعات متقاضی عدم توانایی شهرسازی در بررسی ” زدن. چطور میشه اطلاعات رو تکمیل کرد؟ فرم خاصی باید تکمیل میشده غیر از ثبت نام اولیه؟

  • سلام جناب هوشیار
   در صورت نقص یا تکمیل نبودن اطلاعات باید با خطا روبرو شوید. جهت پیگیری این مشکل پیشنهاد می‌کنیم ابتدا به صورت تلفنی موضوع را از اداره راه و شهرسازی محل سکونت خود پیگیری کنید. در صورت عدم پاسخگویی یا نیاز به پیگیری بیش‌تر، به صورت حضوری مراجعه فرمایید.

 • ۱۸ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام
  آیا هر وامی که از طرف بنیاد مسکن باشه
  باعث قرمز شدن فرم ج میشه؟؟؟؟

  • سلام و عرض ادب
   هر گونه وام مسکن از هر بانک یا سازمانی و همینطور هر گونه تسهیلات مسکن مثل امتیاز مسکن مهر، موجب قرمز شدن فرم ج می‌شود. بنابراین جواب سوال شما مثبت است. وام مسکن بنیاد نیز باعث قرمز شدن فرم ج می‌شود.

 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام و ادب
  واقعا جای تشکر داره بابت وقتی که گذاشتید برای خوندن پیامها چه برسه جواب دادنشون.با اینکه خیلی از سوالات تکراریست.
  سوال من: پدرشوهر من در سال۹۱ برای مسکن مهر اقدام نموده و از شناسنامه من و همسرم استفاده کرده.اما بعدا کارهای انتقال سند رو خودش انجام داده و مسکن رو به نام خودش زده و اقساط بانک رو شخصا پرداخت می کنه.با این حال استعلامی که حضورا از اداره مسکن گرفتم فرم ج من و همسرم رو سبز نشون میده اما در نتیجه ثبت نام مرحله اول طرح ملی مسکن برای همسرم سابقه زده . کاری میشه کرد؟

  • سلام و عرض ادب خدمت شما
   مسئله مهم گرفتن امتیاز وام یا تسهیلات دولتی مسکن است. استفاده پدر شوهر محترم شما از مدارک شما و همسرتان، اگر موجب ثبت امتیاز مسکن مهر به نام شما شده باشد، مشکلی که به آن اشاره کردید به همین دلیل است. اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه حضوری به اداره راه و شهرسازی در این خصوص توضیحات مفید و مختصری ارائه کنید. احتمال دارد اقدام به اصلاح سابقه کنند.

 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

  اعتراض که تا جمعه۱۶اسفند وقت داشته. زمان اعتراض تمومه.

  • بله درست می‌فرمایید. اما با توجه به شیوع بیماری کرونا احتمال دارد روند رسیدگی ادامه داشته باشد. به هر حال توصیه ما به شما این است که با مراجعه حضوری، هر چه زودتر این مسئله را پیگیری کنید.

 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

  سلام خانم بنده حدود ۴۰سال پیش خونه خریده آیا میتونم ثبت نام کنم.باتوجه به اینکه گفتن ازسال ۸۴ به بعد نباید خانه یا زمینی داشته باشن

  • سلام خدمت شما همراه گرامی
   اولین شرط از شرایط مربوط به ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن چنین ذکر شده: «متقاضی و افراد تحت تکفل ، فاقد زمين مسكوني يا واحد مسكوني (از ۱۳۸۴/۰۱/۰۱ به بعد) بوده و…»
   معنای این جمله این نیست که مالکیت شما پیش از این تاریخ باعث قرمز شدن فرم ج نمی‌شود. بلکه معنای این جمله این است که اگر پیش از تاریخ ذکر شده ملکی داشته و آن را فروخته‌اید، فرم ج شما قرمز نشده، اما از پس از تاریخ ذکر شده، حتی ملک خود را فروخته باشید، باز هم فرم ج شما قرمز می‌شود.
   به عبارت دیگر، اگر شما یا همسر محترم شما از ۴۰ سال پیش و یا حتی قبل‌تر، مالک زمین یا واحد مسکونی بوده‌اید، باز هم فرم ج شما قرمز خواهد شد.

 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده در سال ۹۴ یه واحد مسکن مهر بصورت وکالتی خریداری کردم و در سال ۹۸ این واحد رو به همان صورت وکالتی فروختم. و سند واحد و وام آن نیز به نام من نشده است .ولی الان در سامانه طرح مسکن ملی فرم جیم بنده قرمز اعلام شده است .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  • سلام جناب ملکی عزیز
   طبق فرمایشات شما، دلیل قرمز شدن فرم ج شما باید مورد دیگری باشد. چرا که ملاک قرمز شدن فرم ج استفاده از امتیاز وام یا صاحب خانه بودن است. با توجه به توضیحات شما، سند خانه و امتیاز وام به نام شما منتقل نشده. پس احتمالا دلیل دیگری برای قرمز شدن فرم ج وجود دارد. اگر سازمان راه و شهرسازی همچنان به شکایات ترتیب اثر می‌دهد، می‌توانید در این مورد اعتراض کنید. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مراتب را به صورت تلفنی از سازمان راه و شهرسازی منطقه محل سکونت خود پیگیری کنید.

 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشید ازکجا باید بفهمیم که فرم ج سبزه یا قرمز

  • سلام دوست عزیز
   دلیل قرمز شدن فرم ج استفاده از تسهیلات دولتی مثل امتیاز وام مسکن مهر یا هر گونه وام مربوط به مسکن است. برای اطمینان از قرمز بودن یا نبودن فرم ج خود می‌توانید به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کرده و برای استعلام فرم ج درخواست دهید.

 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام بنده در مسکن فرهنگیان ثبت نام کردم و نوشته استعلام فرم ج قرمز است به دلیل اینکه همسرم سابقه دارد در حالی که هیچی نداریم
  فقط مهر ماه حساب زوجین مسکن یکم را باز کردیم الان چکار باید کرد؟

  • سلام و عرض ادب
   احتمال اینکه دلیل قرمز شدن فرم ج شما به افتتاح حساب مسکن یکم مرتبط باشد دور از ذهن نیست. پیشنهاد ما به شما این است که این موضوع را پیگیری کنید و از دلیل این مسئله با قطعیت آگاه شوید. در صورتی که دلیل قرمز شدن فرک ج همسر شما همین مسئله بود، شاید یا بستن این حساب مشکل حل شود.
   به طور کل به نظر می‌رسد مشکلات زیادی در فرایند استعلام فرم ج وجود داشته، دلیل اینکه فرصتی برای اعتراض به نتیجه استعلام در نظر گرفته شده همین موضوع است. از نظر ما بهتر است فرصت اعتراض را از دست ندهید و هر چه سریع‌تر برای این موضوع با مراجعه به اداره راه و شهر سازی محل سکونت خود اعتراض کنید.

 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

  سلام با عرض ادب و احترام
  اینجانب سال ۹۲ یک ساختمان ۹۰ متری دو طبقه خریدم
  حا لا سند این ملک به نام بنده می باشد . در زمان خرید فروشنده خودش وام مسکن را تمام وکمال پرداخت نمود . از هیچ وام مسکن یا تسهیلات دولتی هم استفاده نکرده ام. اگر بخواهم برای ساخت خانه جدید اقدام کنم آیا وام مسکن به بنده تعلق می گیرد؟؟؟

 • ۲۰ اسفند ۱۳۹۸

  سلام.بنده سال ۹۲ وام مسکن مهر گرفتم و یکماه پیش اون وام و خونه رو واگذار کردم..فرم من قرمزه؟

 • ۲۰ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام و احترام
  بند ج من فعلا سبز است. ولی مقداری پول پس انداز دارم و بدلیل افت ارزش پولم قصد خرید یک زمین اوقافی بعنوان پس انداز برای آینده را دارم. آیا با خرید زمین که در اداره اوقاف به نامم زده میشود بند جیم من قرمز خواهد شد یا نه.

  • سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
   با توجه به اینکه با انجام این معامله سندی به نام شما زده می‌شود، فرم ج شما قرمز خواهد شد.

 • ۲۳ اسفند ۱۳۹۸

  سلام، وقت بخیر، خدا قوت
  در سال ۹۰ اقدام به خرید امتیاز آپارتمانی از تعاونی کارکنان یکی از ارگان های دولتی به نام همسرم نمودیم و در سال ۹۲ وا مسکنی ۲۰ میلیونی با شرایط وام مسکن مهر به واحد مربوطه تعلق گرفت که در سال ۹۶ پس از فروش و انتقال واحد مربوطه در تعاونی و قبل از صدور سند اقدام به تسویه کامل وام نمودیم، آیا با توجه به عدم صدور سند به نام همسرم، اما دریافت و تسویه وام مسکن ذکر شده شرایط ثبت نام برای مسکن ملی را داریم؟

  • سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
   با توجه به دریافت وام مسکن توسط همسر شما، نتیجه استعلام فرم ج همسر شما قرمز خواهد بود.

 • ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

  ایا با گرفتن زمین روستایی از بنیاد مسکن. فرم ج قرمز می شود?

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   چیزی که به طور رسمی از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام شده این است که داشتن زمین مسکونی یا واحد مسکونی باعث قرمز شدن فرم ج می‌شود.

 • ۲۵ اسفند ۱۳۹۸

  بنده از بانک مهر اقتصاد وامی در طرح میثاق به عنوان وام خرید مسکن دریافت کرده ام
  آیا فرم ج بنده قرمز می شود؟

  • سلام دوست عزیز
   استفاده از هر گونه وام مسکن از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در سراسر کشور، موجب قرمز شدن فرم ج شما می‌شود.

 • ۷ فروردین ۱۳۹۹

  سلام ببخشید اگر بعد از واریز مبلغ اولیه برای طرح ملی مسکن ملکی بنام همسرم بخوره دیگه نمیتونیم از این طرح استفاده کنیم

  • سلام
   برای استفاده از طرح اقدام ملی مسکن، باید فرم ج شما سبز شود. در صورتی که پیش از اتمام مراحل و اعلام جواب استعلام فرم ج حائز شرایط باشید، با مشکلی مواجه نخواهید شد.

 • ۹ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام و عرض خسته نباشی بنده فرودین پارسال برای گرفتن وام مسکن یکم برای خودم و خانمم افتتاح حساب کردم و مسکن ملی هم ثبت نام کردم ولی فرم ج برایم قرمز زده در صورتی که هیچ وام مسکن نگرفته ام فقط خانه ای قولنامه کرده ام و کد رهکیری دریافت کرده ام احتمال دارد که برای گرفتم وام مسکن به مشکل برخورد کتم و باز هم فرم ج قرمز باشد

  • با سلام خدمت شما
   دوستان دیگری هم بودند که اعلام کرده‌اند صرفا برای دریافت وام ثبت نام کرده‌اند و فرم ج آن‌ها قرمز شده است. احتمال دارد که ثبت نام برای گرفتن وام موجب قرمز شدن فرم ج شود. همچنین با توجه به اینکه برای خرید خانه تا مرحله دریافت کد رهگیری پیش رفته‌اید، این موضوع نیز در قرمز شدن فرم ج موثر است.

 • ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام
  در زلزله ۹۱ تبریز ،پدرم وام زلزله روستایی برای تعمیر مسکن و طویله به اسم من برداشته ، در صورتیکه در ۱۶ اسفندماه ۹۸ هم کلیه مدارک وام مسکن یکم را به بانک تحویل دادم و هنوز منتظر استعلام از بانک هستم ، به جهت بیماری کورنا فعلا بانک تعطیله ، خواستم بدونم آیا ممکنه برا من قرمز بشه ؟

  • سلام جناب بیگ محمدی عزیز
   در این خصوص برای دریافت جواب قطعی بهتر است از اداره راه و شهرسازی سوال بفرمایید. اما چیزی که به طور رسمی اعلام شده، استفاده از تسهیلات دولتی جهت خرید ملک باعث قرمز شدن فرم ج شما می‌شود. احتمالا وام زلزله جهت تعمیر فرم ج شما را قرمز نمی‌کند.

 • ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

  باسلام خدمت آقای مهندس عموئی
  ضمن عرض سال نو
  شما جناب مهندس میدونید کی جواب اعتراض بند ج همسر متقاضی را که اداره مسکن و شهر سازی اعلام میکنه
  با تشکر
  سلطانی

  • با سلام و تبریک سال نو خدمت شما جناب سلطانی عزیز
   زمان پاسخ به اعتراض بند ج بسته به طی کردن مراحل اداری آن است. به عنوان مثال ارائه جواب استعلام فرم ج، به دلیل اینکه اینترنتی انجام می‌شود، زمان زیادی نمی‌گیرد. اما مثلا بانک‌ها برای ارائه پاسخ زمان حدود ۲ روز را اعلام می‌کنند. این در حالی است که برخی از شعب این پاسخ را طی ۱ هفته و حتی بیش‌تر اعلام می‌کنند.
   بنابراین در خصوص مدت زمان اعلام پاسخ به اعتراض، نمی‌توانیم زمان دقیقی اعلام کنیم. بهتر است این موضوع را از اداره راه و شهرسازی محل سکونت خود پیگیری کنید.

 • ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام و وقت بخیر
  من هیچ نوع ملک و زمینی به اسمم نیست هیچگونه وامی هم نگرفتم ولی کنتور اب و برق و گاز منزل به نامم هست که به دلیل سن بالای پدر و انجام کارهای اداری، میخوام بدونم باعث نمیشه فرم ج درخواست من قرمز بشه؟؟

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز
   از جمله دلایل قرمز شدن فرم ج که به طور رسمی اعلام شده، مالکیت زمین یا ملک مسکونی و یا استفاده از هر گونه تسهیلات دولتی است. بنابراین اگر در خصوص مالکیت و استفاده از تسهیلات دولتی اطمینان دارید، جای نگران جهت قرمز شدن فرم ج نیست.

 • ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

  سلام
  ممنون از توضیح خوبتون
  من یک آپارتمان سندش به اسمم هست و هیچ وامی تا به امروز از هیچ بانکی نگرفتم
  اگر برای وام پس‌انداز مسکن یکم اقدام کنم فرم ج من قرمز میشه؟

  • سلام
   برای گرفتن وام پس‌انداز یکم در صورتی که از هیچ گونه تسهیلات دولتی تا به امروز استفاده نکرده باشید، مشکلی نیست. تاکید می‌کنیم، اگر هدف شما گرفتن وام پس‌انداز مسکن یکم است، مشکلی وجود ندارد.

 • ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام
  من سال ۹۶ برای گرفتن وام مسکن اولی ۸۰ میلیونی سپرده گذاشتم، همسرم بدون گرفتن مسکن مهر و وامش، امتیاز آن را پارسال واگذار کرد، حال با توجه به بخشنامه جدید که از آبان ۹۷ استعلام فرم ج برای همسر را لازم می داند من می توانم وام بگیرم و مشکلی نخواهم داشت؟

  • با سلام خدمت شما
   با توجه به اینکه زمان افتتاح حساب شما سال ۹۶ یعنی قبل از این بخشنامه بود، استعلام فرم ج شما قرمز نمی‌شود.

 • ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

  سلام. همسرم سال ۹۶ وام مسکن یکم دریافت کرده. امسال(۹۹) برای فرزندم حساب مسکن جوانان باز کردیم و میخاهیم پنج سال بعد وام مسکن جوانان رو دریافت کنیم. ایا امکان پذیره یا بخاطر وام مسکن یکم فرم ج قرمز شده و دیگه نمیشه وام جوانان رو گرفت؟

  • سلام
   استعلام فرم ج برای فرد وام گیرنده و همسر وی انجام می‌شود. بنابراین مشکلی جهت دریافت وام مسکن جوانان فرزند شما وجود ندارد.

 • ۳۰ فروردین ۱۳۹۹

  سلام پدرم برای دریافت مسکن دولتی ثبت نام کرده ولی فرم جی ایشان منفی و شرکت سازنده گفته از فرم جی شخصی دیگر میتوانی استفاده کنی و من هم تاکنون از هیچ تسهیلات و امتیاز دولتی استفاده نکرده ام اگر من فرم جی خودم را به پدرم بدهم در اینده می توانم از امتیاز وام خرید یا ساخت مسکن استفاده کنم

  • با سلام خدمت شما
   انتقال فرم ج با روالی که شما فرمودید روال عادی و متداول نیست و اطلاع دقیقی در این خصوص نداریم. اما طبیعتا اگر فرم ج شما در این مورد استفاده شود، در آینده نتیجه استعلام فرم ج شما قرمز خواهد شد.

 • ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام. من ۹۸/۱۲/۱۷ ثبت نام كردم اطلاع داريد كه كي جوابش مياد؟ يا به چه سايتي براي ديدن جواب مراجعه كنم ؟

  • سلام
   اگر منظور شما جواب فرم ج است، جواب آن حداکثر ۱ ماه طول می‌کشد. برای دریافت هرگونه اطلاعاتی در این خصوص باید به سایت وزارت راه و شهرسازی مراجعه کنید.

 • ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام و عرض ادب و احترام ، سوالی دارم :
  چگونه در یابم که فرم ج من سبز است یا قرمز ؟
  با تشکر فراوان

  • سلام دوست عزیز
   برای اطلاع از نتیجه استعلام فرم ج برای طرح مسکن ملی می‌توانید به اداره راه و شهرسازی و برای دریافت وام مسکن می‌توانید به بانک مسکن مراجعه کنید.

 • ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام
  خسته نباشید بنده امروز تازه متوجه شدم که فرم ج همسرم قرمز هست و رد شدیم
  موضوع اینه که هیچ وامی به جز وام ازدواج نگرفتیم و هیچ ملکی یا سندی حتی برای خودرو به نام هیچ کدوممون نیست ولی رد صلاحیت شدیم
  میخواستم بدونم الان جای اعتراض هست ؟ اگه هست ممنون میشم بگید کجا !؟

  • با سلام
   بر اساس اعلام سایت وزارت راه و شهرسازی، فرصت اعتراض تا دهم اسفند ماه بوده است. اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه حضوری به اداره راه و شهرسازی منطقه خود، در این خصوص پیگیری کنید.

 • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام و عرض ادب
  اگر در گذشته خانه ای که وام مسکن بنام فروشنده داشته را خریده باشیم و باقی اقساط وام را برداخته باشیم آیا امکان گرفتن وام مسکن یکم وجود دارد؟

  • سلام دوست عزیز
   اگر وام مسکن را موقع انتقال سند به نام شما انتقال نداده باشند، مشکلی برای دریافت وام مسکن یکم نیست.

 • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام من یک واحد مسکن مهر خریداری کرده ام که هنوز تحویل داده نشده است و هنوز قسط بندی نشده
  استعلام فرم ج من در ثبت نام مسکن ملی قرمز شده است ایا به این مسکن مهر مربوط است؟

 • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام من یک واحد مسکن مهر در سال ۸۶ خریدم و اونو تو سال ۹۴ به صورت وکالتی قبل از گرفتن وام مسکن فروختم به نظر شما فرم جیم من قرمز است یا سبز؟

  • سلام و عرض ادب
   اگر منظور شما فرم ج وام مسکن است، خیر. فرم شما سبز خواهد شد. چرا که استعلام فرم ج وام مسکن فقط در خصوص استفاده از تسهیلات خرید خانه است. اما در خصوص فرم ج طرح مسکن ملی، نتیجه استعلام شما قرمز است. چرا که استعلام در برای مسکن ملی در خصوص استفاده از تسهیلات مسکن مهر نیز انجام می‌شود.

 • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر من سال ۸۶ برای مسکن مهر ثبت نام کردم و درسال ۹۴ آن را به صورت وکالتی فروختم و دفترچه قسط هم نگرفتم میخواستم ببینم فرم ج من چه وضعیتی داره؟

 • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  باسلام اگریک دانگ ازمنزلی بصورت وکالتی دردفتراسنادرسمی بنام کسی باشدایاباعث قرمزشدن فرم ج میشود؟

 • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  من درسال ۹۷خانه خریدم ودرهمان سال هم فروختم ایا میتوان برای مسکن ملی باتوجه به سبزیاقرمزبودن بندج قبل ازپاسخ ادراه راه وشهرسازی درباره بندج استعلام بگیرم وبنده درثبت نام اخیرثبت نام کرده ام واگرجواب بیایدوفرم ج قرمزباشدایاراهی برای اعتراض وجود دارد که بندج من سبزشودباتوجهی که ملکی ندارم ووامی تاکنون نگرفته ام سپاسگذارم

  • با سلام
   استعلام فرم ج برای طرح مسکن ملی صرفا از طریق اداره راه و شهرسازی است. فرم ج شما با توجه به اینکه ملکی به نام شما بوده، قرمز است. البته بعد از دریافت پاسخ می‌توانید با مراجعه به اداره راه و شهرسازی اعتراض کنید. اما به هر حال جواب استعلام فرم ج شما قرمز خواهد بود. چرا که قرمز شدن فرم ج وابسته به این نیست که در حال حاضر ملکی دارید یا خیر. بلکه به سابقه مالکیت شما بستگی دارد.

 • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام ایابنده خانه ای درسال ۹۷خریدم وهمان سال هم فروختم باعث قرمزشدن بندج میشود برای مسکن ملی واگرقرمزشدباتوجه به نداشتن ملک هم اکنون میشوددرزمان مقرراعتراضرهم گذاشت ممنون

  • با سلام
   همانطور که اشاره کردیم، ملاک قرمز شدن فرم ج شما، سابقه مالکیت ملک یا زمین مسکونی است. در نتیجه، اینکه شما در حال حاضر مالک نیستید، دلیل بر سبز شدن فرم ج شما نیست. به عبارت دیگر اعتراض به قرمز شدن فرم ج شما نیست نتیجه بخش نخواهد بود.

 • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

  با سلام مجدد و تشکر از پاسخگویی شما
  من نمیخوام از طرح مسکن ملی استفاده کنم فقط یه واگذاری اموال مازاد دولته(که استعلام فرم جیم داره) به نظر شما امکان ویرایش مجدد فرم جیم وجود داره ؟
  چون که آش نخورده و دهن سوختس .تو رو خدا اگه راهی که میشه اونو دوباره سبز کرد نشونم بدید.
  ممنون

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه موضوع استعلام فرم ج قوانین ثابت و مشخصی دارد، بنابراین فرایند آن نیز ثابت است. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به اداره راه و شهرسازی محل سکونت خود مراجعه کرده، موضوع را شرح دهید. شاید امکان ترتیب اثر دادن میسر باشد.

 • ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام و عرض ادب.بنده یک واحد مسکن مهر خریداری کرده ام ولی هنوز قسط بندی نکرده وسند به اسم خود ندارم.فقط وکالت از طرف دارم.میخواستم بدونم آیا درصورتی که وام را به اسم خود قسط بندی کنم فرم ج بنده در آینده قرمز خواهد شد.و آیا اگر در هر صورت اقدام به سند گرقتن کنم فرم ج بنده قرمز میشود.لطفا راهنمایی های کامل در این خصوص را بفرمایید.با سپاس

 • ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام، گرفتن وام اوراق هم باعث منفی شدن فرم ج می شود؟

  • سلام خدمت شما
   اگر امتیاز وام اوراق را دریافت کرده باشید، اما هنوز تسهیلات مربوطه را دریافت نکرده باشید، فرم ج شما قرمز نمی‌شود.

 • ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام بنده و همسرم شش ماهی هست نفری ۲۰ میلیون در بانک مسکن برا مسکن اولی سپرده گذاری کردیم .و مدتی هم هست که تو مسکن ملی ثبت نام کردیم و از کامپیوتر شخصی هم پیگیر هستم تو سایت اقدام ملی مسکن تو قسمت پیگیری وضعیت نوشته در انتظار دریافت استعلام. به نظرتون حسابمون رو بندیم .لطفا راهنمایی کنید

  • سلام و عرض ادب
   نیازی نیست حساب خود را ببندید. چرا که مبنای استعلام فرم جیم، استفاده از تسهیلات است، نه افتتاح حساب برای دریافت وام.

 • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

  با سلام
  بنده در سال ۸۶ برای مسکن مهر اقدام کردم،سال ۹۰ منزلی رو به اسم همسرم خردیداری کردم و از تسهیلات وام مسکن جوانان استفاده کردم،در حال حاضر هم صاحب ملک هستم ،با این تفاسیر مسکن مهر به بنده تعلق نمیگیره؟
  یا فقط امکان استفاده از وام از من سبل میشه

  • سلام
   استعلام فرم جیم هم برای متقاضی و هم همسر متقاضی است. بنابراین شما امکان استفاده از این تسهیلات را ندارید.

 • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام جناب خسته نباشید
  بنده مسکن ملی ثبت نام کردم و فعلا هم جواب نیومده
  من سه سال پیش یه خونه قولنامه ای خریدم یعنی سند رسمی نداشت می خواستم بدونم ملک قولنامه ای هم می تونن فرم ج رو قرمز کنه؟؟
  ممنونم

  • سلام و عرض ادب
   اگر قولنامه‌ای خرید و فروش کرده باشید و سندی به نام شما نخورده باشد، فرم ج شما سبز است.

 • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

  و اینکه اگر برای ملک قولنامه ای امتیاز آب گرفته باشم یعنی قبض آب به نام من باشه تاثیر در فرم ج داره

 • ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید.خواهر خانم بنده یک آپارتمان دارد که از وام مسکن استفاده کرده وفرم جیمش قرمز شده .حالاماقصد داریم ۳دونگ از آن رابخریم.آیا فرم جیم بنده هم قرمز میشود یاخیر.باتشکر

  • سلام دوست عزیز
   اگر سند آن ۳ دانگ به نام شما منتقل شود، فرم ج شما قرمز می‌شود. اما در صورتی که قولنامه‌ای خرید کنید، فرم ج شما قرمز نخواهد شد.

 • ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام و ادب
  ببخشید من موقع ثبت نام مسکن مهر تنها کد ملی همسرم را ارسال کردم ولی اصلا دیگر هیچ کاری نکردم و هیچ پیامی نیامد که آیا در خواست شما قبول شده یا نه
  تنها کد ملی را ارسال کردم
  تا کنون نه من و نه همسرم از هیچگونه تسهیلات استفاده نکردیم ولی فرم ج همسرم قرمز شد
  خواهشاً علت را راهنمایی بفرماییذ

  • با سلام
   احتمال بروز خطا در استعلام دور از ذهن نیست. در صورتی که شما از هیچگونه تسهیلات دولتی اعم از وام مسکن و امتیاز مسکن مهر استفاده نکرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به اداره راه و شهرسازی محل سکونت خود، نسبت به قرمز شدن فرم ج خود اعتراض کنید.

 • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام.. مرسی از اطلاعاتتون

  سوالی داشتم؛ آیا وام قرض الحسنه تعمیرات مسکن بانک رسالت که به صورت آزاد (غیردولتی)، که با سپرده گذاری وجه نقد و سپس با معدل حساب بدست آمده، وام گرفته ایم هم باعث قرمز شدن بند ج میشه؟؟

  • سلام دوست گرامی
   خیر، وام تعمیرات مسکن باعث قرمز شدن فرم ج نمی‌شود. صرفا وام خرید مسکن هست که باعث قرمز شدن فرم جیم می‌شود. اما نکته مهم این است که شما وام تعمیرات را برای یک خانه گرفته‌اید. بنابراین شما صاحب خانه هستید. در نتیجه مالکیت ملک مسکونی باعث قرمز شدن فرم جیم شما خواهد شد.

 • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

  باسلام
  بنده فرزند شهید میباشم با توجه به اینکه به فرزندان شاهد هم وام و هم ۱۰۰ متر زمین تعلق میگیرد ،ابتدا وام مسکن بنیاد شهید را دریافت نمودم و یک خانه شخصی خریداری کردم. پس از یک سال مراجعه به زمین شهری و گذراندن مراحل اداری جهت اخذ زمین شهری به مساحت ۱۰۰ متر مطلع شدم که فرم جیم اینجانب قرمز شده و امکان استفاده از زمین را ندارم.در صورتیکه فرم جیم فقط جهت استفاده از خدمات دولتی قرمز میشود لطفا راهنمایی کنید و بفرمایید امکان شکایت برای سبز شدن فرم جیم وجود دارد؟

  • سلام
   با توجه به اینکه شما ملک مسکونی خریداری کرده‌اید، فرم ج شما قرمز شده است و راهی برای سبز شدن آن نیست.

 • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

  با سلام و عرض ادب
  من سال ۹۵ برای همسرم افتتاح حساب مسکن یکم داشتم.
  ولی بدلیل استفاده نکردن از وام امسال بعد از ۴ سال این وام رو منتقل کردیم شهرستان.
  من خودم سال ۹۴ از تسهیلات مسکن مهر استفاده کردم و بعد از سه قسط واگذار کردم.
  آیا الان فرم ج من قرمز میشه یا نه؟
  چون در مطالب شما خوندم که این قانون از ۹۷ ابلاغ شده.
  و من هم موقع افتتاح حساب همسرم در بانک سال ۹۵ تاکید داشتم که خودم از تسهیلات مسکن مهر استفاده کردم. اما معاون شعبه گفت که همسر شما میتونه از وام مسکن یکم استفاده کنه ولی خود شما نه.

  • سلام جناب موسوی عزیز
   با توجه به اینکه شما از تسهیلات مسکن مهر استفاده کرده‌اید و این وام به نام شما ثبت شده است، فرم جیم شما قرمز است. به عبارت دیگر قرمز شدن فرم ج شما ارتباطی با همسرتان ندارد.

 • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام اگه امتیاز زمین بفروشیم ایا فرم ج قرمز میشود ممنون

  • سلام
   اگر در حال حاضر امتیاز این زمین به نام شماست و این زمین، زمین مسکونی است، بله، فرم ج شما قرمز خواهد شد.

 • ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

  با سلام
  بنده و همسرم بهمن ماه ۹۸ از ۱۲۰ میلیون وام اوراق مسکن استفاده کردیم و خانه خریدیم
  بنده کارمند دولت هستم و الان یه زمین از اراضی زمین شهری طی قرعه کشی به نام بنده افتاده است
  حال برای گرفتن زمین شرایطی وجود دارد از قبیل سبز بودن فرم ج و فاقد مسکن بودن
  میخواستم بدونم وضعیت ما چه میشود با تشکر

  • با سلام خدمت شما جناب آقای الهی
   همانطور که خود شما اشاره کردید، شما هم از تسهیلات دولتی استفاده کرده و هم صاحب ملک مسکونی هستید. بنابراین فرم ج شما قرمز خواهد شد.

 • ۲ خرداد ۱۳۹۹

  سلام
  اگر کسی یک آپارتمان اوقافی به صورت قولنامه ای هولوگرام دار خریده باشد آیا فرم ج آن قرمز میشود؟

  • با سلام خدمت شما
   با توجه به اینکه برای این معامله کد رهگیری اخذ می‌شود، به احتمال زیاد فرم ج شما قرمز خواهد شد.

 • ۳ خرداد ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید بنده طرح ملی مسکن ثبت نام کردم و یه زمین که اصلا قابل ساخت نیست هم به نام همسرم و خانم هست آیا فرم ج بنده قرمز خواهد شد یا نه ؟

  • سلام همراه گرامی
   ملاک قرمز شدن فرم جیم کاربری زمینی است که درباره آن صحبت کردید. اگر کاربری زمین مورد نظر مسکونی باشد، فرم ج شما قرمز می‌شود.

 • ۶ خرداد ۱۳۹۹

  با سلام
  من جهت دریافت وام مسکن یکم سپرده گذاری کردم و بعد از خرید آپارتمان متوجه شدم فرم ج همسرم اشتباها توسط یکی از ارگانها قرمز شده، بعد از تشکیل پرونده و دو ماه دوندگی برای سبز شدن فرم ج اداره راه و شهرسازی میفرمایند که تا برج ۸ باید در نوبت بمونید من با توجه به این وام مبلغ بالایی چک کشیدم خواستم بپرسم آیا واقعا باید اینهمه وقت رو منتظر بمونیم؟ چون قبلا از کسایی که این مشکلو داشتن شنیدم یک ماه بیشتر طول نمیکشه

  • سلام خانم حیدری
   معمولا زمانی که جهت رسیدگی به چنین پرونده‌هایی اعلام می‌شود، بیش‌تر جنبه سلقیه‌ای دارد. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم در این خصوص پیگیری کنید. قطعا در زمان کوتاه‌تری به نتیجه خواهید رسید.

 • ۷ خرداد ۱۳۹۹

  سلام.
  چندسال پیش پدرم، منزل اوقافی را محضری زدن به اسم من و من بعد ۲ سال رفتم مجدد برگردوندم به نام خودشون و الان هیچ ملکی به نامم نیست
  ایا این فرم ج من را قرمز میکنه؟

  • سلام دوست عزیز
   ملاک قرمز شدن فرم ج این است که از سال ۸۴ به بعد هیچ زمین یا واحد مسکونی به نام شما نبوده باشد. بنابراین اگر این نقل و انتقال پیش از سال ۸۴ انجام شده باشد، فرم ج شما سبز و در غیر این صورت فرم ج شما قرمز خواهد شد.

 • ۷ خرداد ۱۳۹۹

  سلام
  اسعلام فرم جیم من چیه
  چطور بفهمم سبزه یا قرمز
  مسکن ملی ثبت نام کردم
  الان نوشته درحال بررسی
  گفتن مدارک رو کامل کنید.

  • سلام میلاد عزیز
   استعلام فرم ج معمولا به ۲ دلیل قرمز می‌شود.
   ۱- سند زمین مسکونی یا واحد مسکونی بعد از تاریخ اول فروردین ۸۴ به نام شما باشد
   ۲- از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۲به بعد از تسهیلات دولتی اعم از وام خرید مسکن یا امتیاز مسکن مهر استفاده کرده باشید.

 • ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

  با سلام و درود
  نتیجه نهایی استعلام کی خواهد آمد؟الان در سایت مسکن ملی تمام مدارک را بارگزاری کرده ام. دوباره می خواستم مدارک بارگزاری کنم (البته مدارک کامل است) نوش که بارگزاری مدارک برای کسانی که تایید شده اند امکانپذیر نیست؟ آیا این به منزله تایید استعلام است؟

  • سلام دوست عزیز
   مقصود از پیامی که در خصوص مدارک به شما داده شده این است که بارگذاری مدارک شما تایید شده است. این به معنای سبز بودن استعلام فرم جیم نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *